TOPlist

FOTO: Němečtí a Čeští policisté cvičili přeshraniční pronásledování

Němečtí policisté pronásledují vozidlo ujíždějící do Čech. Jeho posádka je důvodně podezřelá z loupežného přepadení banky v saském městečku Oderwitz. Příslušníci Policie ČR jsou německou stranou kontaktováni a do bezpečnostního opatření se zapojují… pro tentokrát jen v rámci scénáře plánovaného cvičení.

Ve středu příslušníci Policie České republiky Obvodního oddělení policie Jablonné v Podještědí a také policisté Policejního revíru ze saského Zittau prověřovali funkčnost vzájemné spolupráce při přeshraniční spolupráci. Za českou stranu se tematického cvičení zůčastnili policisté pořádkové služby Územního odboru Česká Lípa, policisté Integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, psovodi Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, policisté z Oddělení mezinárodních vztahů Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a policisté ze Společného centra českoněmecké policejní a celní spolupráce Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, kteří působí na hraničním přechodu Petrovice. Tým německých policistů doplňovali dva pozorovatelé z Krajského policejního ředitelství Gorlitzt.

Policejní zásah je podle scénáře reakcí na loupežné přepadení banky v saském městečku Oderwitz, odkud tři pachatelé ujíždějí osobním vozidlem směrem k českým hranicím, a to konkrétně k hraničnímu přechodu Johnsdorf – Krompach. Podle informací z místa činu je minimálně jeden z lupičů ozbrojen střelnou zbraní. Na pokyny policistů k zastavení posádka vozidla nereaguje a svou bezhohlednou jízdou ohrožuje životy a zdraví ostatních účastníků silničního provozu. Německá strana proto o ujíždějícím vozidle vyrozumívá operační středisko Policie ČR. Čeští policisté se do bezpečnostního opatření okamžitě zapojují. Když pachatelé vlivem vysoké rychlosti v Heřmanicích v Podještědí havarují, zadrží německá hlídka řidiče. Jeho dva spolujezdci z auta vyskočí a utíkají do lesa. Nedaleko vozidla pak policisté nacházejí odhozenou zbraň lupičů. Následuje rozsáhlé pátrání po uprchlé dvojici , které si vyžaduje i uzávěry některých silnic. Po několika hodinách se díky vzájemné kooperaci českých i německých pořádkových sil policie podaří druhého z trojice lupičů dopadnout. Po třetím z nich potrvá pátrání zřejmě déle.

Policisté si na této modelové situaci prověřili úroveň vzájemné komunikace, kooperace i koordinace a cvičení zrealizovali tak, aby se co nejvíce přiblížilo ve svých podmínkách „ostrému“ zásahu. Česká i německá strana tu měla své dokumentaristy a pozorovatele, jejichž úkolem bylo zmapovat do detailu průběh cvičení, a tím tak odhalit silné i slabší stránky v rámci vzájemné příhraniční spolupráce. Konkrétní závěry pozorovatelů cvičení jsou určeny výhradně pro interní potřeby obou policií, nicméně celý průběh včerejšího cvičení hodnotí jeho velitel velmi pozitivně.

no images were found

por. Bc. Ivana Baláková
tisková mluvčí PČR
FOTO: PČR

Inzerce