TOPlist

FOTO: Největší výrobce pervitinu v Blansku je ve vazbě

Vazbou dvaadvacetiletého muže skončil v prvních listopadových dnech hon blanenských kriminalistů na největšího výrobce a distributora pervitinu v Blansku.

Jeho dopadení bylo velmi obtížné, protože muž z opatrnosti a strachu z odhalení vyráběl pervitin zpravidla venku. Vyhledával místa, odkud měl dobrý rozhled do širokého okolí, takže policisté měli velký problém se k němu v době „vaření“ drogy dostat. Stejně tak velmi dobře schovával věci, které na výrobu drog potřeboval. Nechával je například na různých místech v bytovém domě nebo dokonce ve skrýších venku. Muž si takto obezřetně počínal zřejmě i v důsledku toho, že již byl jednou za výrobu a distribuci omamných a psychotropních látek ve vazbě a byl za ni i odsouzen. Jakmile se ale vrátil z vazby, znovu potřeboval drogy jak pro svoji potřebu, tak i pro výdělek. Pervitin totiž muž prodával okruhu jemu dobře známých uživatelů.

I samotné zadržení muže včetně dalších tří podezřelých osob, jež zatím nejsou trestně stíhané, nebylo jednoduché. Policisté při něm museli využít sil Zásahové jednotky a Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje. Získali totiž informace o tom, že podezřelí u sebe mohou mít střelné zbraně, útočné nože, paralyzéry. Zároveň někteří z nich chovali psy bojových plemen.

Připravenost zasahujících policistů byla nakonec na místě. Při domovních prohlídkách byly skutečně nalezeny v bytech vojenské nože, paralyzér, makety střelných zbraní i plynová pistole. Jeden ze psů byl skutečně velmi agresivní a byl vychováván k tomu, aby útočil na lidi. Tento bojový pes při zatýkání pokousal v agresivitě svého majitele.

Dvaadvacetiletý muž, který byl hlavním výrobcem a distributorem pervitinu, je již ve vazbě pro podezření ze spáchání trestného činu výroba a distribuce omamných a psychotropních látek. Policisté u něj zajistili asi 1 gram pervitinu a také náčiní a chemikálie potřebné na výrobu drogy. V současné době mu hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.

Tento případ zároveň svědčí o tom, že síť výrobců a obchodníků s drogami bývá velmi dobře propojená. Hned následující týden totiž blanenští kriminalisté zadrželi ve Skalici nad Svitavou dalšího, třiatřicetiletého muže. A to přímo při předávání léků obsahujících pseudoefedrin, tedy látku potřebnou k výrobě pervitinu. Oba případy spojil fakt, že přítelkyně pachatelů byly sestry.

I u tohoto muže, který už skončil ve vazbě, následovaly domovní prohlídky na několika místech Blanenska. První z nich v jeho bytě v Kunštátě, další ve skladu v Dolní Lhotě, na chatě v Blansku a také prohlídka jeho vozidla. Kriminalisté při nich našli kompletní varnu na výrobu pervitinu destilací, další část varny bez chemikálií a dále pak několik desítek gramů sušené marihuany. Vyrobený pervitin muž předával jemu dobře známým uživatelům, kteří potvrdili, že jím dodaný pervitin byl vysoké kvality. Muž je tak v současnosti podezřelý ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a distribuce omamných a psychotropních látek. Za tento trestný čin může jít do vězení až na deset let.

V letošním roce kriminalisté na Blanensku do 20. listopadu šetřili celkem 16 případů trestné činnosti související s drogami, odhalili 7 varen a 1 pěstírnu konopí. V ostatních případech se jednalo o předání nebo prodej drog. Vloni bylo na Blanensku uzavřeno celkem 15 případů této trestné činnosti, z toho bylo 8 varen a 1 pěstírna.

no images were found


[tiskovka]por. Mgr. Iva Šebková
tisková mluvčí PČR
FOTO: PČR[/tiskovka]

Inzerce