TOPlist

FOTO: Navštívili jsme PET MEDIC – zvířecí záchranku

Navštívili jsme Zdravotnickou Záchrannou Službu Veterinární PETMEDIC. Podařilo se nám zkontaktovat se přímo s majitelkou této stanice, která naší návštěvě vyšla velmi vstříc.

Nejdříve něco úvodem
PetMedic tedy ZZSV, patří do IZS a funguje již déle, než 11 let. Nápad něco takového založit, vznikl díky lásce majitelky ke zvířatům, spolu s jejími dvěma kamarády. O lásce zakladatelky PetMedicu ke zvířatům nelze pochybovat, hned při stupu nás uvítalo 7 psů a 4 kočky. Psi jsou většinou z případů, kterých se sama majitelka zúčastnila jako záchranář. V těchto případech bylo zvířatům ubližováno, a to velmi krutě, příklady nelze ani uvádět.

PetMedic má přesně 20 členů (10 doktorů a 10 záchranářů), všichni z nich jsou členové jiných složek IZS a tuto práci dělají ve svém volném čase. Jsou schopni ošetřit všechny domácí zvířata, hospodářská zvířata i divoká zvířata. U větších zvířat ošetřují pouze akutní stavy (každé zvíře potřebuje svého specialistu).

PetMedic patří do skupiny IZS, smí tedy používat i VRZ – Výstražné zvukové a světelné zařízení, (jakýkoliv pohyb těchto vozů, rychlosti, či použití VRZu, je sledován a ukládán k možnému předložení dokumentace).

K přepojení na PetMedic dojde při použití jejich NON-STOP čísla 724 184 840 , či při zavolání na jakoukoliv tísňovou linku (158,150,155,112). PetMedic funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce, tito zvířecí záchranáři spolupracují se všemi složkami IZS.

Práce členů PetMedicu spočívá v zachraňování zvířat, přičemž je jedno, zda mají majitele, či nikoliv. PetMedic má k výjezdu připravena nepřetržitě 3 vozidla, která jsou plně vybavená – obdobně, jako vozy klasických ZZS, obsazená záchranářským týmem a připravena k výjezdu. Jedno vozidlo pak navíc slouží jako záložní, pro případ jakéhokoliv problému.

Rozsah působnosti PetMedicu u akutních případů je Hl.m. Praha a střední Čechy (zhruba do 50 kilometrů od Prahy tak, aby výjezd zvířecí sanitky měl význam). Zbylé služby, které PetMedic poskytuje, jsou pro celou republiku i zahraničí. Jedná se o repatriační převozy a pietní služby (kremace).

Lékaři a záchranáři PetMedicu měsíčně vyjíždí ke zhruba 150-250 akutním případům. Příslušníci PetMedicu už se bohužel také několikrát setkali s tím, že byli napadeni přihlížejícím člověkem…

Své pacienty PetMedic, stejně jako zdravotnická záchranná služba, vozí na zvířecí kliniky. Záchranáři tyto kliniky vybírají podle vážnosti a rozsahu zranění zvířete. Velké slovo má v tomto případě také případný majitel. Všechny kliniky jsou pak ověřeny.

HISTORKA NA ZÁVĚR: Záchranář PetMedicu, který rovněž pracuje i u klasické ZZS, vyjížděl ke staršímu muži. Druhý den se ve stejném domě, u toho samého muže objevil také, ovšem proto, aby zachránil jeho psa.

no images were found

Inzerce