TOPlist

Narkoman požádal ženu o zapůjčení vysavače, mezitím jí odcizil klíče od auta

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky zastavili v pondělí 3. listopadu, kolem půl desáté večer na Tupolevově ulici, řidiče odcizeného vozidla Peugeot 206. Pětačtyřicetiletý muž u sebe neměl žádné doklady a podle jeho tvrzení měl auto zapůjčené od kamarádky. Řidič se ale choval podivně a zmateně, policisté mu proto okamžitě provedli test na přítomnost návykových látek. Ten po pár minutách vykazoval pozitivní výsledek na přítomnost látky amfetamin, obecně známou jako drogu pervitin.

Policisté ho proto zadrželi a převezli na služebnu v Letňanech. K tomu, jak přišel k odcizenému vozidlu, recidivista policistům při výslechu uvedl, že v pátek 30. října zazvonil u dveří čtyřiašedesátileté obyvatelky domu v Brtnické ulici na Praze 10 a poprosil jí o zapůjčení vysavače. Důvěřivá žena se na nic nevyptávala a ochotně vysavač předala. Nevšimla si ovšem, že jí recidivista stačil z komody na chodbě odcizit klíče od jejího peugeotu. Muž poté vyšel před dům, dálkovým ovládáním si odemkl vůz, nasedl do auta a odjel domů do Roháčovy ulice na Praze 3. Po cestě ještě stačil zapůjčený vysavač vyhodit u kontejneru.

O tři dny později, v pondělí 3. listopadu, kolem půl desáté večer, muže zachytily bezpečnostní kamery čerpací stanice na Vysočanské ulici, když do odcizeného auta tankoval pohonné hmoty. Jelikož ale neměl na zaplacení tisícikorunové útraty, obsluze nabídl jako kompenzaci další ukradený vysavač k odkoupení. Ovšem jakmile chtěl prodavač překontrolovat registrační značku vozidla, muž nasedl do auta a odjel pryč. Asi po třech minutách po tomto incidentu ho zastavila hlídka pohotovostní motorizované jednotky.

Po převozu na služebnu policisté v evidencích zjistili, že zadržený byl od roku 1994 už jedenáctkrát soudně trestaný za majetkovou trestnou činnost a v rejstříku trestů figurují u jeho jména převážně trestné činy jako krádeže, neoprávněné užívání cizí věci, podvody nebo porušování domovní svobody. Policisté sdělili zadrženému recidivistovi podezření ze spáchání trestného činu krádeže a ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu s ohledem na skutečnost, že byl v posledních třech letech za krádeže odsouzen, hrozí až tříletý pobyt za mřížemi. Do roku 2017 je navíc podle rozhodnutí Obvodního soud pro Prahu 8 v podmínce. Případ policisté konzultovali se státním zástupcem, který rozhodl o tom, že se spis zpracuje ve zkráceném přípravném řízení a jeho stíhání se povede na svobodě.

Jelikož policisté nalezli při kontrole odcizeného vozidla ještě další vysavač, než ten který odcizil důvěřivé ženě v Brtnické ulici, domnívají se, že má na svědomí více takových případů. Vyzývají proto další poškozené, aby kontaktovali tísňovou linku nebo policisty z místního oddělení v Letňanech, a případy nahlásili.

no images were found


[tiskovka]por. Bc. Jana Rösslerová
tisková mluvčí PČR
FOTO: PČR[/tiskovka]

Inzerce