TOPlist

FOTO: Nález předmětu vyděsil občany i policisty

Nález podezřelého předmětu na autobusové zastávce ul. Revoluční v Novém Jičíně oznámila 34letá žena policistům na tísňovou linku krátce po třinácté hodině.

Policisté podezřelý předmět ohledali. Jelikož vypadal jako nástražný výbušný systém, nenechali nic náhodě. Zajistili a ohradili okolní prostor policejní páskou. Vykázali přihlížející a přivolali policejního pyrotechnika. Následně v čase (14.45-15.45 hod.) zajištění předmětu uzavřeli silnici I/57 v obou směrech z důvodu případné hrozící exploze. Výjezdová pyrotechnická skupina z Olomouce předmět připomínající podomácky vyrobené výbušnině, zajistila a převezla ve speciálním kontejneru do bezpečného prostoru.

Konečnou identifikaci a zneškodnění předmětu provedli pyrotechnici na kopci Puntík s asistencí hasičů z Nového Jičína pro případ exploze. Ani při prověření rentgenem nebylo zřejmé, zda jde o funkční předmět či atrapu. Až po prozkoumání a jeho rozebrání mohli pyrotechnici definitivně konstatovat, že se skutečně jedná pouze o atrapu nástražného výbušného systému. Zřejmě určenou k airsoftovým hrám.

„Pyrotechnická služba Policie ČR vyjíždí ročně v rámci Moravy a Slezska zhruba ke třiceti podezřelým předmětům, u nichž vznikla obava, že by se mohlo jednat o funkční bombu. Naštěstí pouze zhruba v pěti případech za rok se skutečně jedná o funkční nástražný výbušný systém.“ – mjr. Bc. Milan Doleček/Pyrotechnická služba PČR/vedoucí oddělení Olomouc

Častější jsou nálezy munice z 2. světové války ve volném prostranství, ale také při demolici objektů. Obecně platí, že při nálezu jakéhokoli předmětu připomínající munici je nutné být vždy obezřetný. Místo je vhodné označit a informovat o něm policisty. V žádném případě s nimi nemanipulovat.

no images were found

por. Mgr. Petr Gřes
tiskový mluvčí PČR

Inzerce