TOPlist

FOTO: Na Pardubicku proběhlo mezinárodní cvičení pořádkových jednotek

Dvoudenní součinnostní cvičení Pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Pardubického kraje s mezinárodní účastí proběhlo během včerejška a dnešního dne hned na několika místech východních Čech.

Prvního dne se kromě zmíněné krajské pořádkové jednotky účastnili v rámci dlouhodobé intenzivní spolupráce také policisté z pořádkových jednotek z Německa a Polska. Celkem 50 policistů, z toho 10 z Polska a 10 z Německa, absolvovalo na výcvikovém polygonu Báňské záchranné služby v Odolově na Trutnovsku zaměstnání zaměřené na extrémní situace, se kterými se během svého nasazení mohou setkat. Výcvik orientace ve tmě či záchrana kolegy v extrémních podmínkách lze chápat jako přípravu na situace, kterým mohou být policisté pořádkových jednotek vystaveni například během povodní. Trénink zvyšování především psychické odolnosti pak přispívá ke zdárnému splnění zadaného úkolu během ostrého nasazení.

Předávání zkušeností a znalostí, nácvik a zdokonalení spolupráce a činnosti pořádkových jednotek probíhalo druhý den v Pardubicích. Kromě výše zmíněných složek se druhého dne součinnostního cvičení účastnili také policisté ze Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a družstvo pořádkové jednotky Městské policie Pardubice. Celkem se tak v místě konání sešlo na 200 policistů včetně služebních kynologů či antikonfliktních týmů.

Stěžejním tématem druhého dne cvičení byla problematika pravicového a levicového extrémismu, diváckého násilí a zákrok pod jednotným velením směřující k udržení veřejného pořádku a ochraně majetku, zdraví a života osob. Policisté si tak navzájem předávali zkušenosti a cvičili rozmanité situace, se kterými se během své činnosti setkávají, jako jsou více či méně poklidné pochody radikálů, napadení demonstrace, vyklizení squatu nebo zákrok na koncertu skupin s extrémistickým zaměřením.

Všichni zúčastnění policisté se cvičení zhostili s plnou vážností i nasazením a s vědomím cenné zkušenosti v mezinárodním srovnání. Po každém tematickém bloku proběhlo následné vyhodnocení situace a postupů, předání názorů a postřehů a to vše s cílem co nejefektivnějšího dopadu zákroku pod jednotným velením během případné reálné akce.

no images were found

por. Bc. Jozef Bocán
tiskový mluvčí PČR

Inzerce