TOPlist

FOTO: Na návštěvě u Útvaru psovodů Městské policie Praha

Všichni ještě mají určitě v živé paměti neštěstí ve Vilémově, při kterém zemřeli 4 dělníci pracující na stavbě, na které se zřítil most. Na místo zamířili hasiči, policisté, záchranáři, vzlétl vrtulník Letecké záchranné služby. Na místě zasahovali také psovodi se svými čtyřnohými parťáky, o těch se bohužel až tak moc nepsalo, a tak se budeme snažit v tomto krátkém článku jejich práci přiblížit.

Kromě psa Hasičského záchranného sboru a další kynoložky ve Vilémově zasahovali také čtyři psovodi Městské policie Praha se svými psi – záchranáři. Konkrétně na místě zasahovali čtyřnozí „strážníci“ Alex, Roxy, Omar a Barny. Místo, kde se nacházeli zavalení dělníci, přesně označili právě psi specializovaní na vyhledávání lidi z trosek a ze závalů. Velice tak pomohli všem záchranným složkám v dalších záchranných pracích. Bohužel byly všechny 4 zavalené osoby nalezeny bez známek života. Tito lidé pravděpodobně zemřeli okamžitě po pádu mostu.

Nicméně život psovoda Městské policie Praha a jeho psů není jen o dech beroucích zásazích, jak je vídáme v médiích. Vypravil jsem se proto k sídlu Útvaru psovodů MP Praha do Klánovického lesa. Tiché prostředí v areálu bývalého muničního skladu je pro takovouto základnu ideální, nicméně ani zde se nikdo „nefláká“, jak by se mohlo zdát.

Útvar psovodů Městské policie v Praze vznikl v říjnu roku 1992, zpočátku u něj bylo zařazeno 6 strážníků se služebními psy. Než se v roce 2004 nastěhovali strážníci tohoto útvaru do areálu v Klánovickém lese, sídlili v areálu útulku pro opuštěná zvířata v Tróji. O přesunu útvaru bylo rozhodnuto v roce 2002 po ničivých povodních.

U vchodu mě vítá vedoucí útvaru psovodů Bc. Jiří Pavlovský. Míříme do jeho kanceláře, kde se dozvídám obecné informace o tomto útvaru. Následuje prohlídka psince, místnosti ostrahy a dalších prostor objektu. Ostraha objektu je zde 24 hodin denně. Ostraha je navíc k dispozici psovodům, kteří potřebují například ověřit totožnost kontrolované osoby. Obecně zde pracuje zhruba dvacítka strážníků, kteří jsou rozděleni do dvou základních skupin. Psovodi Hlídkového služby a psovodi Záchranné kynologické skupiny.

V prvním případě můžete tyto psovody potkat kdekoliv na území Prahy. Psovodi hlídkové služby se střídají na 4 směnách, v terénu jsou prakticky nonstop. Spatřit je můžete na bezpečnostních akcích, ale i běžně na hlídce v ulicích města. Například při pronásledování pachatelů trestné činnosti, kteří utíkají pěšky, jsou psi nepostradatelnými pomocníky. A nejednou se již psovodům MP Praha podařilo pachatele vypátrat a dopadnout.

Ve druhém případě se jedná o psovody Záchranné kynologické skupiny. Ti mají psy specializované na vyhledávání lidí na volných plochách a pak psy specializované na vyhledávání lidí v sutinách, troskách, ale také v zavalených výkopech a kanálech.

Specialisté na vyhledávání osob na volných plochách jsou nasazováni při pátracích akcích. Jen v okolí Prahy byli za poslední rok povoláni již několikrát. Nejčastěji to jsou pátrací akce po seniorech, dětech a osobách se sebevražednými úmysly.

Specialisté na vyhledávání lidí v sutinách pak jsou nasazováni v případech, jaký se stal například ve Vilémově. Zasahovali ale také u mediálně známého případu, kdy se na Jičínsku zřítil objekt na dva zloděje železa. Muži odcizili železo z nosného sloupu a část objektu se zřítila. I zde přišla řada na psy Záchranné kynologické skupiny Městské policie Praha.

Abychom se ale vrátili k samotnému areálu útvaru psovodů. V areálu nalezneme psince, zázemí pro dozorčí službu, zázemí pro psovody a v neposlední řadě také cvičiště. Zde psovodi cvičí se svými psy. Ať už je to slaňování po dráze, kterou si útvar v lese postavil, nebo například překonávání různých překážek. Zajímavostí je prostor, kde se nachází na první pohled skládka. Cihly, mech, větve a suť. Člověk by si řekl, že toto v lese není normální. Vše má ale logické vysvětlení. Nachází se zde různé úkryty pod zemí, včetně několika kanálů, které slouží strážníkům jako prostor pro výcvik psů – záchranářů. Jednoduše řečeno se člověk schová v díře v zemi, která se poté zasype sutí. Nejhlubší kanál má přes 3 metry. Psi strážníků pak osoby v rámci výcviku vyhledávají. „Psi jsou chytří. Musíme jim měnit jak počet vyhledávaných osob, tak místa kde výcvik probíhá, aby psy v reálných situacích nic nepřekvapilo.,“ uvedl vedoucí útvaru psovodů Bc. Jiří Pavlovský.

Vedoucí útvaru se také zmínil o proběhlém Mistrovství ČR záchranářů IZS, které se konalo na Žatecku. Psovodi MP Praha tam v kategorii družstev obsadili 2. místo, stejně tak obsadili 2. místo v kategorii vyhledávání v sutinách. V kategorii ploch obsadil psovod MP Praha 3. místo. I na soutěžním poli jsou tak pražští psovodi Městské policie úspěšní.
Nezbývá, než psovodům popřát mnoho úspěchů do budoucna. Jsou to profesionálové ve svém oboru.

no images were found

Inzerce