TOPlist

FOTO: Mistrovství světa silničních motocyklů pohledem městské policie

Mistrovství světa silničních motocyklů se letos z pohledu strážníků neslo převážně v poklidném duchu. Přesto hlídky městské policie musely několikrát zasahovat.

Jedna z nich zaslechla v sobotu před dvaadvacátou hodinou při kontrole Žebětína velmi silnou ránu, která se nesla ve směru od Křivánkova náměstí. Přispěchala k místu a zjistila, že v tamním parčíku někdo pyrotechnikou poškodil vápencový pomník obětem první světové války. Roztříštěné kousky objektu se rozlétly po prostoru zhruba dvaceti metrů čtverečných.

Strážníci přivolali další hlídky městské policie včetně psovoda i republikové kolegy, pachateli se však podařilo velmi rychle vytratit. Hlídka ovšem dokázala vyhledat svědka, který podezřelého muže popsal, a našla v blízkosti pomníku také předmět, který by mohl posloužit při případném dokazování. Celou záležitost i nález si od strážníků převzala státní policie pro podezření ze spáchání trestného činu. FOTO K PŘÍPADU v příloze

V pátek večer si strážníci při kontrole Vídeňské ulice všimli podnapilého muže sedícího na motorové čtyřkolce. Protože nebylo zjevné, zda se chystá v tomto stavu řídit, rozhodli se ho oslovit. Šestačtyřicetiletý Brňan se v tu chvíli rozjel a ujížděl směrem k Moravanské ulici. Odbočil do chatové oblasti u ulice Novomoravanské a náhle ztratil nad strojem kontrolu a vjel do křoví u cesty. Kolize se obešla bez zranění i bez škod na majetku. Hlídka muže zajistila a ten připustil, že před jízdou vypil několik piv. Orientační dechová zkouška poté prokázala 3,25 promile alkoholu v dechu. Strážníci navíc zjistili, že dotyčný nemá řidičské oprávnění. Protože pojali důvodné podezření ze spáchání trestného činu, předali ho státním policistům.

Během soboty zajistily hlídky hned dvě osoby, které bez povolení prodávaly návštěvníkům závodů suvenýry. Jednadvacetiletého polsky hovořícího mladíka si všimli strážníci před vstupem na tribunu D. Udělili mu blokovou pokutu ve výši jednoho tisíce korun a z místa ho vykázali. Protože u sebe neměl doklady, přivolali k němu příslušníky cizinecké policie.

Barevné vuvuzely nabízela odpoledne divákům také jeho devatenáctiletá známá. Strážníci ji přistihli při prodeji a také ona dostala tisícikorunovou pokutu. Dívka byla rovněž bez dokladů a hlídka si proto vyžádala příjezd republikových kolegů ze Služby cizinecké policie.

V pátek dopoledne se musela hlídka městské policie zabývat i nezvyklou situací na tribuně A brněnského automotodromu. Našla tam srnku, jež se zmateně potácela mezi návštěvníky. Strážníci zjistili, že zvíře je zraněné a celkově ve velmi špatném stavu. Přivolaná autohlídka opatrně zabalila poraněnou srnku do deky a převezla ji mysliveckému hospodáři.

Klid byl i v nočních hodinách. Pouze v noci na sobotu požádali republikoví policisté strážníky o spolupráci při prověření oznámení, kdy větší skupina německy hovořících návštěvníků v ulici Klobouček údajně rušila noční klid. Přibližně patnáct osob však ihned po příjezdu hlídek PČR a MP ztišilo reprodukovanou hudbu a přislíbily, že nebudou obtěžovat okolí ani hlasitým hovorem.

Strážníci usměrňovali dopravu

Hlídky městské policie také nepřetržitě během programu usměrňovaly provoz. V sobotu při prvním hromadnějším rozchodu diváků po půl čtvrté odpoledne uzavřeli strážníci pro dopravu silnici ve směru na Ostrovačice. Cestu do Žebětína mohli nepřetržitě využívat pěší i motoristé. Hlavní nápor diváků opouštějících areál závodiště opadl krátce před šestnáctou hodinou. Řidiči mohli od té doby znovu využívat směrů na Žebětín i Ostrovačice.

I v neděli usměrňovali strážníci dopravu bez obtíží. Parkoviště u hasičského kempu a u střelnice se zaplnila již před desátou hodinou. Odpoledne se značná část ze 142 tisíc diváků, na jejichž bezpečí strážníci a policisté dohlíželi, dala do pohybu bezprostředně po skončení závodu kategorie MotoGP. Také odchody a odjezdy návštěvníků, kteří vydrželi až do konce programu, korigovaly hlídky bez komplikací.

no images were found

Inzerce