TOPlist

FOTO: Kriminalisté rozprášili gang legalizující výnosy z trestné činnosti

V noci na úterý ukončili kriminalisté prošetřování případu legalizace výnosů z trestné činnosti zadržením pachatelů a zajištěním majetku za milióny korun.

Kriminalisté osmého oddělení prvního policejního obvodu prošetřovali několik měsíců protiprávní jednání organizované skupiny z Královéhradecka. Tyto osoby legalizovaly celkem v osmi případech vozidla kradená, nebo zpronevěřená z okolních zemí, jako je například Německo, nebo Rakousko. Pachatelé k tomu používali bulharské technické průkazy, které ale byly v převážné většině padělané. Stejně jako plná moc, kterou se prokazoval zprostředkovatel. Ta byla dle razítka ověřena notářem, který ale rok před tímto právním úkonem zemřel.

Na základě těchto dokumentů pak vydávali před úředníky tato vozidla, jako auta přivezená z Bulharska, a snažili se je přihlásit na české doklady. To se jim ve valné většině podařilo. Takto zlegalizovaná je pak prodávali dalším zájemcům buď přímo, nebo prostřednictvím autobazaru. Na základě těchto skutečností zadrželi kriminalisté osmého oddělení prvního policejního obvodu na Královéhradecku, ve spolupráci s tamní zásahovou jednotkou, celkem sedm osob ve věku od jednadvaceti do osmatřiceti let.

Ty jsou v tuto chvíli obviněné z trestných činů legalizace výnosů z trestné činnosti a padělání a pozměnění veřejné listiny, za což jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na šest let. Vůči třem ze sedmi obviněných podal vyšetřovatel podnět na jejich vzetí do vazby. V rámci akce kriminalisté zajistili jako výnosy z trestné činnosti celkem pět aut v celkové hodnotě 3.000.000,- Kč, a vůči čtyřem nemovitostem pachatelů v hodnotě čtyř miliónů vydali návrh na jejich zajištění. Tyto nemovitosti by pak měly být využity k úhradě způsobených škod.

no images were found

por. Mgr. Tomáš Hulan
tiskový mluvčí PČR

Inzerce