TOPlist

FOTO: Kriminalisté dopadli anonyma, který v Praze ohlásil několik bomb a požárů

Kriminalistům druhého policejního obvodu se podařilo zadržet anonyma, který ohlásil dvakrát „bombu“ na pražských Vinohradech a několik požárů na Praze 5.

Anonymní oznamovatel zaměstnával složky integrovaného záchranného systému od listopadu loňského roku. Na tísňovou linku 112 oznámil v průběhu čtyř měsíců sedm požárů na Praze 5 a dvakrát bombu na pražských Vinohradech. Pokaždé na místo vyjelo několik jednotek IZS a v případě nahlášení bomby v ulici Moravská na Vinohradech došlo dokonce k uzávěře ulic Moravská a Korunní a také k evakuaci téměř jedenácti set osob. Na místě zasahovalo několik desítek policistů, včetně pyrotechniků a psovoda se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání výbušnin. Policisté museli evakuovat prostory soukromých firem i školská zařízení. Po dobu uzávěry byl v uvedených ulicích omezen jak provoz vozidel a tramvají, tak i pohyb chodců.

Kriminalisté proto velmi intenzivně pracovali na dopadení muže, který nahlašoval fiktivní požáry a nástražné výbušné systémy. Během několika měsíců se kriminalistům podařilo mravenčí prací vytipovat devatenáctiletého mladíka, který navštěvuje jednu ze středních škol na pražských Vinohradech. Když si policisté pro muže „došli“, ten už nic nezapíral a ke všemu se přiznal.

Při výslechu pak kriminalistům sdělil, že bomby ohlašoval z toho důvodu, že nebyl připravený do školy a chtěl se vyhnout výuce. To proč nahlašoval požáry právě na Praze 5 je předmětem dalšího vyšetřování a psychiatrického zkoumání.

Při volání na tísňovou linku se vždy představil pod jmény svých spolužáků a to z důvodu, že se jim chtěl pomstít, protože s nimi měl ve škole spory. Doufal, že se o ně policisté začnou zajímat a předvolají si je na policii. A právě z důvodu, že se vždy vydával za své spolužáky je v současné době obviněn nejen z trestného činu šíření poplašné zprávy, ale navíc i z trestného činu křivé obvinění, a to v přísnějším druhém odstavci, za což mu v případě odsouzení hrozí až osmileté vězení.

V současné chvíli je mladík vyšetřován na svobodě a kriminalisté shromažďují další důkazní materiál, zejména pak vyčíslují škodu, která vznikla v souvislosti s devíti planými výjezdy složek IZS a nasazení několika desítek policistů a hasičů. Podle předběžných odhadů kriminalistů se škoda vyšplhá na několik stovek tisíc korun.

První případ:

no images were found

Druhý případ:

no images were found


[tiskovka]por. Mgr. Hana Jeřábková, DiS.
tisková mluvčí PČR
FOTO: Policejní deník[/tiskovka]

Inzerce