TOPlist

FOTO: Jako Jáhen slouží v kostele v centru Prahy příslušník URNy

Příslušníky Útvaru rychlého nasazení PČR (URNa PČR) si leckterý z nás představuje jako bojovníky, podobající se vojákům. Představujeme si je jako zakuklené muže se samopaly, kteří zatýkají největší gaunery v této zemi. Avšak i mezi nimi se najdou lidé, kteří nejenže slouží tomuto útvaru, ale navíc jsou například Prezidentem Křesťanské policejní asociace. Jeden takový člověk u URNy slouží, navíc vykonává v kostele na pražském Karlově funkci Jáhna (v křesťanských církvích označení pro pověřeného člověka, který vykonává službu charitativního a administrativního charakteru, aktivně se podílí na bohoslužbách, předčítá posvátné texty, vyučuje náboženství a podobně. Pro svůj úřad musí být vysvěcen. V katolické, pravoslavné a anglikánské církvi je jáhenství prvním stupněm svátosti kněžství (jáhen » kněz » biskup), v mnohých jiných tuto funkci zastávají laikové).

Hovoříme o plk. Mgr. et Mgr. Jiřím I. Laňkovi. V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Karlově vykonává Jiří I. Laňka funkci Jáhna. Tento policista slouží bohoslužby zejména za bezpečí svých kolegů. Dá se tedy o něm hovořit jako o jakémsi policejním duchovním.

Jedné z prohlídek s odborným výkladem se v pondělí 16. prosince zúčastnila skupina osob, kterou po kostele provedl právě Jiří I. Laňka.

Pokud by vás zajímalo o kostele více informací, můžete se je dočíst na webu. Webové stránky kostela naleznete zde: //kostelnakarlove.com/

no images were found

Inzerce