TOPlist

FOTO: Horská služba zachránila muže z nepřístupného terénu

Čtyřicetiletý turista se v sobotu odpoledne zřítil během výletu kolem vodopádů Bílé Opavy z příkrého srázu, záchranáři Horské služby museli k transportu použít rakouský vozík a lanovou techniku.

Úraz byl dispečinku HS Jeseníky oznámen o půl druhé, s tím že se jedná na podezření poranění páteře po pádu. „Na místě jsme zjistili, že spadl z výšky pěti metrů. Pád byl tak nešťastný, že turista utrpěl otřes mozku a řadu dalších drobnějších poranění. Nehoda se ovšem stala na velmi nepřístupném místě, takže jsme před sebou měli skutečně náročný transport,“ uvedl k výjezdu Jiří Hejtmánek, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Za pomocí horolezeckého lana a systému čtyř kladek pak záchranáři zraněného transportovali 100 metrů ve velmi příkrém nepřístupném terénu na tzv. rakouském vozíku. Poté následoval čtyřistametrový transport na vozíku za terénní čtyřkolkou k místu, kde již čekala sanita s lékařem. Celá akce trvala od oznámení po předání něco málo přes hodinu. Zraněný muž byl poté transportován k dalšímu ošetření do nemocnice.

„Turisté často podceňují náročný terén v Jeseníkách. V řadě lokalit pak nepozorného výletníka může překvapit skalní sráz či strž. Na místě je proto pečlivé plánování horských túr a maximální pozornost v exponovaných úsecích trasy,“ varoval návštěvníky Jeseníků Jiří Hejtmánek.

no images were found


[tiskovka]FOTO: HS ČR[/tiskovka]

Inzerce