TOPlist

FOTO: Hledaný muž byl převezen zpět do České Republiky

Dne 2. srpna 2013 v odpoledních hodinách byl do Prahy letecky dopraven mezinárodně hledaný občan České republiky. Čeští policisté ho eskortovali z Venezuely, kde byl zadržen již v únoru roku 2012 na základě mezinárodního pátrání prostřednictvím mezinárodní organizace kriminální policie – Interpol.

Na hledaného vydal Městský soud v Praze evropský a mezinárodní zatýkací rozkaz pro trestný čin loupeže spáchaný v roce 2002, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na 15 let. O jeho vydání rozhodly venezuelské orgány v prosinci roku 2012. Samotnou realizaci extradice však komplikovaly náročné administrativní úkony na venezuelské straně. S venezuelskou stranou musel jednat nejen odbor mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezidia ČR, který extradice zajišťuje, ale byla třeba také asistence Ministerstva spravedlnosti a Ministerstva zahraničních věcí ČR, včetně českého generálního konzula pro Venezuelu. Využita byla i pomoc českého styčného důstojníka při centrále Interpolu v Lyonu a řídícího a koordinačního centra Interpolu v Buenos Aires. Jednání tak trvala skoro půl roku, ale nakonec dospěla k úspěšnému konci. Samotná extradice proběhla za zvýšených bezpečnostních opatření jak na území České republiky, tak na území Spolkové republiky Německo, přes které byl realizován průvoz zadrženého ve spolupráci s tamní centrálou SIRENE. Samotné předání na letišti Václava Havla v Praze se uskutečnilo za asistence oddělení mobilního zásahu a speciální taktické jednotky cizinecké policie.

Jak vyplývá z informací odboru mezinárodní policejní spolupráce, extradice z Venezuely byly dosud vzácné, nyní se však situace změnila. Tento týden neproběhla jen tato extradice, ale z uvedené jihoamerické země byl vydán i další hledaný český občan. Celkově je pak zaznamenáván trend nárůstu počtu vypátraných hledaných osob v cizině pro české orgány.

Po dodání k Městskému soudu v Praze byla na vydaného uvalena vazba a byl předán do vazební věznice.

no images were found


FOTO: PČR

Inzerce