TOPlist

FOTO: Dvě noční směny s plzeňskou Městskou policií

Policejní deník měl možnost prožít jednu noční směnu s hlídkou městské policie Plzeň. Je poslední prázdninový víkend a tak předpokládáme, že se spousta lidí rozhodne naposledy si užít a noční klidná nebude. Začínáme v 18 hodin na služebně městské policie Plzeň – Bory. Seznamuji se s plánem hlídky a domlouváme se co a jak mám dělat v případě zákroku, abych se strážníkům nepletl pod nohama, když přichází první relace ve vysílačce. Máme jet na Americkou ulici k Tescu, bezdomovec se rozhodl ustlat si u vchodu pro personál a dobře míněné rady odebrat se o dům dál ignoruje. Na místě jsme zjistili, že jde o Slováka ve značně podnapilém stavu, který leží napříč před vchodem a spí. Zprvu odejít odmítá, ale hrozba záchytky ho donutí zvednout se a odebrat se jinam.

O chvíli později nás operační posílá dál, nyní na cikánskou svatbu. Prý je tam extrémní hluk a lidé v okolí nemohou spát. Na místě zjišťujeme, že s hlukem to není tak hrozné, chápeme, že svatba potichu být nemůže a hlavně ještě není deset večer, takže noční klid ještě není. Domlouváme se ze zpěvákem a cimbalistou v jedné osobě, že v případě hudební produkce budou zavřeny dveře ven a situaci považujeme za uzavřenou.

no images were found

Pokračujeme dál v hlídkové činnosti, jedeme po Americké třídě, když k našemu vozidlu přibíhá mladík a tvrdí, že před chvilkou dostal facku od neznámého útočníka. Dává nám popis oblečení a opravdu po chvíli mladíka odpovídajícího popisu nalézáme v nedalekém baru. Dvacetiletý blonďák s mohutnými bicepsy v zelených kraťasech nám vehementně vysvětluje, že napaden byl vlastně on, nevěříme mu, ale situaci řešíme jen domluvou, protože poškozený nechce nic nahlásit. Mladík slibuje, že již bude hodný a my odjíždíme dál. Operační nás posílá na prověření pohybu osob v několika problematických hernách. Projdeme jich několik, ale všude vše v pořádku.

Přichází další relace a nyní nás posílají na Borskou přehradu, kde hudební produkce z Beach klubu ruší okolí. Na místě doporučíme personálu malé ztišení, víc dělat nemůžeme. Vracíme se do centra města a hned na borech narážíme na rvačku mezi mužem a ženou. Roztrhujeme je od sebe a dle jejich křiku zjistíme, že jde o partnery, předmětem hádky je, že muž nosí mikinu, která patří někomu jinému a když mu jí žena chce sundat, tak jí bije. Muž i žena tvrdí, že jsou střízliví a nic nepili, což jim nevěříme a dáváme dýchnout. Drager nám sděluje, že muž má 2,5 promile a žena 2. Ženu posíláme zpět domů a muž slibuje, že půjde přespat k příbuzným.

no images were found

Konečně přestávka! Jedeme na pauzu, ale přichází relace, že u Borského parku parta velmi agresivních bezdomovců ničí telefonní budku. Poprvé za směnu zapínáme modrý maják a řítíme se směr Bory. Po našem příjezdu na místo jsou již pachatelé zajištěni jinou hlídkou MP a my tedy jen pomáháme ustanovit svědky. Pachatelé končí předáni policii ČR a z plánované přestávky nám zbývá pět minut. „Svačina nebude, dáme kafe někde na pumpě!“ říkají mi strážníci.

Dalším úkolem je prověřit nehybně ležící postavu před klubem na náměstí Republiky. Operační sděluje, že na cestě je i sanitka. Po příjezdu na místo zjišťujeme, že muž je pouze opilý a to velmi. Je pozvracený, pomočený, ale schopen se dostat domů sám, takže odvoláváme sanitku. Pohledem na hodinky zjišťuji, že půlnoc již dávno uplynula a já mám za sebou již více než polovinu služby. Zatím jsme se vůbec nezastavili.

„Dva podezřelí muži v zaparkovaném voze!“ zní z vysílačky. „ Zřejmě vloupání do vozidla!“ Opět zapínáme maják a řítíme se na určené místo. Nalézáme již pachatele vloupání v poutech a na nás se zubí hlídka OHS policie ČR. „ Byli jsme rychlejší, měli jsme to blíž!“

no images were found

Operační nás opět posílá na Beach klub, že hudební produkce nedá lidem v okolí spát. Strážníci jsou na personál již trochu důraznější, a ten slibuje, že na hlasitost dá již pozor.

Velká rvačka v Kopeckého sadech zazní éterem a my vyrážíme. Nyní jsme první hlídka na místě. Nalézáme dva zakrvácené mladíky, kteří sdělují, že byli napadeni neznámým mužem v zelených kraťasech. Přestávám fotit a musím pomoct. Strážníci zajišťují místo, shánějí svědky a ještě ošetřují zraněné. Z redaktora se tak stává samozvaný strážník. Vysvětluji partě opilých lidí, že opravdu nemohou odcházet a jedné slečně, že nemá křičet ACAB. Naštěstí přijíždějí další hlídky a organizují místo, vůbec jim jejich práci nezávidím. Prošli jsme několik sousedních klubů a nalezli pachatele, je to náš starý známý ze rvačky před čtyřmi hodinami. Nyní mu to samozřejmě již neprojde a končí na záchytce.

Řidič našeho vozu zahlédl malý oheň na Americké třídě. Kdosi na ulici zapálil tričko, takže nezbylo, než uhasit oheň vlastní matonkou. O půl hodiny později nalézáme v Tylově ulici vozidlo s otevřeným okénkem, Řidič zřejmě v chvatu zapomněl okno zavřít a v takovém to případě se musí vozidlo zajistit do sehnání odpovědné osoby. Operační shání majitele po telefonu a nám nezbývá nic jiného, než u vozidla dvě hodiny čekat.

Blíží se šestá hodina a služba nám končí. Je velikou škodou, že tuto směnu nemohou vidět věční kverulanti, tvrdící cosi o nepotřebnosti městské policie. Za tuto směnu jsme pomohli sedmi občanům v nouzi, zachránili městu i lidem majetek a zadrželi pachatele dvou trestných činů. A to byla jen jedna z 365!

no images were found

Inzerce