TOPlist

FOTO: DNY NATO 2013 v Mošnově

V sobotu 21.9.2013 byly na letišti Leoše Janáčka v Mošnově zahájeny dny NATO. Jedním z partnerů akce je i Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Ten spolu se Záchranným útvarem HZS ČR v Hlučíně vystavuje techniku zaměřenou na pomoc občanům při živelních pohromách a technických zásazích většího rozsahu.

V expozici HZS MSK mohou návštěvníci vidět kontejnerový nosič Mercedes-Benz Actros na terénním podvozku s pohonem 6 x 6, dále nosič kontejnerů Mercedes-Benz Actros, který je určen k dopravě různých druhů kontejnerů (např. lodního, chemického, technického atd.), nakladač BOBCAT, který slouži k provádění záchraných a likvidačních prací při živelných pohromách a jsou zde také k vidění dva kontejnery, které byly v nedávné době nejvíce využity. Prvním z nich je technický kontejner určený k použití u technických zásahů většího rozsahu (např. byl použit u železniční nehody ve Studénce dne 8.8.2008) a obsahuje mimo jiné zvedací vaky, vyprošťovací zařízení, rozbrušovací agregáty, zbíječky, lanový naviják atd.). Druhým kontejnerem je tzv. hranolový kontejner, který je umístěn u Hasičské bezpečnostní služby na letišti Leoše Janáčka v Mošnově, a který obsahuje dřevěné prvky (hranoly, desky apod.) různých rozměrů a tvarů. Používá se ke stabilizaci staticky narušených staveb (naposled byl využit u zásahu po výbuchu bytu v bytovém domě v Havířově a také po tragickém výbuchu a požáru ve Frenštátě pod Radhoštěm).

Záchranný útvar HZS ČR zde vystavuje víceúčelový pracovní stroj HUDDIG, který je schopen pracovat bez přítomnosti strojníka, který ovládá stroj dálkovým bezdrátovým ovládáním. Byl využit mimo jiné u letošních povodní v Čechách. Dále je zde vystaveno pásové rypadlo CAT 329E, jehož zvláštností je možnost zásahu v prostředí s vysokou teplotou. Může tak být použit například při odkrývání sutin za účelem vyhledání skrytých ohnisek požáru. Oba tyto stroje byly na místo dopraveny pomocí dvou tahačů Man s návěsy Noteboom.

Celou expozici si prohlédl ministr vnitra v demisi Ing. Martin Pecina, MBA s doprovodem. Prohlídkou jej provázeli náměstci krajského ředitele HZS MSK plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D. a plk. Ing. Radim Kuchař. Ministr vnitra v demisi si se zájmem prohlédl vystavenou techniku a také si poslechl výklad plk. Vlčka k náročným zásahům nedávné minulosti v Havířově a Frenštátě p.R.

Slavnostní zahájení dnů NATO proběhlo za účasti mnoha významných hostů. Součástí zahájení byl i slavnostní akt předání stuhy České euroatlantické rady, kterou byl dekorován prapor Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Slavnostní dekoraci provedl prezident české euroatlantické rady RNDr. Alexandr Vondra,

no images were found

por. Ing. Petr Holub
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezského kraje

Inzerce