TOPlist

FOTO: Díky daru hejtmana Olomouckého kraje má pořádková policie nový vůz

Z poskytnutého příspěvku hejtmana Olomouckého kraje bylo v roce 2013 pořízeno typizované užitkové vozidlo Mercedes Benz Trapo Sprinter 319 CDI/S KAWA v barvách Policie České republiky, s pohonem všech kol a se speciálně vybavenou účelovou nástavbou. V nástavbě vozidla je uložen materiál a vybavení nezbytný pro zabezpečení chodu Pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Vozidlo bylo upraveno na základě požadavků a ve spolupráci s technickým družstvem pořádkové jednotky.

Toto speciální vozidlo je primárně určeno k technickému zajištění pořádkové jednotky při bezpečnostních opatřeních spojených s ohrožením veřejného pořádku na území celého Olomouckého kraje (rizikové fotbalové a hokejové zápasy, pochody a shromáždění extrémistických skupin apod.) popřípadě na celém území České republiky, kde bude vyslána pořádková jednotka. Dále je možno ho využít v případě pátracích akcí v těžce dostupném terénu, v okolí vodních toků i přímo na nich. V neposlední řadě bude využíváno v rámci IZS při povodních, hromadných nehodách, při výbuchu plynů i v případě průmyslové havárie.

Technické parametry pořádkového vozidla:
Osádku tvoří tři osoby. Ložná plocha je rozdělena do tří sektorů, z nichž každý je přístupný zvlášť a v každém je umístěno vybavení dle tematického zařazení. V levém sektoru jsou umístěny lodní motory s příslušenstvím, palivo a velké nářadí (lopata, sekera apod.). Pravý sektor je vyhrazen pro lezecké vybavení, zdravotní potřeby, osvětlovací techniku a pro další drobný materiál sloužící k podpoře pořádkové jednotky v terénu. V zadní části ložné plochy je uložen materiál k překonávání a odstraňování překážek, k uhašení požáru, centrála k zajištění elektrického proudu, naviják a vybavení pro zajištění a uzavření místa události.

Všechny sektory jsou samostatně osvětleny a vozidlo disponuje měničem na 220 V. Na střeše vozidla je speciální plošina umožňující přepravu nafukovacího člunu, popřípadě dalšího materiálu a za vozidlo je možné připojit přívěs.

S vozidlem jezdí speciálně vycvičená posádka policistů, která je schopná pomáhat v součinnosti s ostatními složkami IZS v případě vzniku mimořádné situace a ovládá práci se vším vybavením, které je umístěné ve vozidle.

Vozidlo je plně využíváno pořádkovou jednotkou a bylo již nasazeno při bezpečnostních opatřeních v souvislosti s rizikovými sportovními akcemi, ale také v souvislosti s případem, který se udál tento víkend Libině.

no images were found

por. Bc. Josef Bednařík
tiskový mluvčí PČR

FOTO: PČR

Inzerce