TOPlist

FOTO: Bezpečnostní opatření na fotbale pohledem policisty

Tento víkend jsme měli možnost podívat se na bezpečnostní opatření v rámci fotbalového utkání pohledem policisty, nešlo nám o fotbal jako takový, ale spíše o výkon bezpečnostního opatření obecně. Vy co chodíte na velká, hromadná sportovní utkání, jste již určitě zaregistrovali policisty v protiúderových kompletech – tzv. „těžkooděnce“. Jsou zde připraveni oddělit od sebe oba tábory fanoušků a zabránit tak rvačkám, které bohužel sportovní utkání doprovázejí.

V Plzni se chystá fotbalové utkání mezi celky Plzně a Ostravy, zápas je vyhodnocen jako rizikový, a proto se připravuje bezpečnostní opatření. X dnů dopředu připravují bezpečnostní odborníci plán jak zajistit pořádek a bezpečnost občanů Plzně.

Pro řadového policistu vše začíná v sobotu, v jednu hodinu odpoledne, briefingem v kinosále policejního ředitelství. Jsou tu všichni, od dopravní policie, přes družstva pořádkových jednotek, zásahovou jednotku a nenápadně vyhlížející kriminalisty nebo specialisty na extremismus. V tomto sále, který pochází ještě z dob minulého režimu, sedí 250 mužů a žen, klimatizace selhává, je hrozné vedro, ale všichni napjatě poslouchají instruktáž ředitele a poté velitele opatření. Na mnoha policistech je vidět únava ze včerejší noci a já překvapeně zjišťuji, že mají za sebou 12-ti hodinovou službu, a že spali pouze 3-4 hodiny. „To víš, tahle služba je mimořádná, mimo plán šichet a měl jsem mít volno“, odpovídá jeden z nich s úsměvem. Po instruktáži se rozděluje pitná voda – „Hlavně musíš pít, jinak tam padneš“ říká zkušený policista a já později zjistím že měl naprostou pravdu.

Po skončení instruktáže máme ještě možnost navštívit štáb, tedy mozkové centrum celé policejní operace. Sedí zde specialisté nad monitory počítačů a díky kamerovému systému, záběrům z helikoptéry a neustále zvonícím telefonům, řídí pohyby jednotek po celé Plzni.

Vyjdu na parkoviště, kde jsem předtím viděl desítky policejních vozů, nyní zde stojí pouze osamocený vodní stříkač. Dozvídám se, že všichni již vyjeli a obsadili strategická místa v Plzni. „Nás snad potřeba nebude, ale musíme být připraveni“ říká mi obsluha stříkacího vozu.

Vyrážím do ulic města podívat se, kde se co děje. Na první konflikt narážím kousek od nádraží. Muž, evidentně pod vlivem drog, se rozhodl jít uvítat ostravské fanoušky. Muže řeší hlídka a já už vidím první hlouček ostravských fans, přijeli z tzv. Chebské brigády, jdou na nákup do Tesca a děsně řvou. Hlavní voj má ale ještě přijet.

Přemisťuji se tedy na nádraží, kde si právě policisté oblékají protiúderové komplety. Sluníčko praží, je 30 stupňů ve stínu a policisté jsou samozřejmě v černém. Na sobě mají tři vrstvy oblečení, na tom ještě plastové brnění. Nechápu, že to vydrží, sám jsem pouze v tričku a vedro je nesnesitelné, teplota v zaparkovaných vozidlech je přes 40. Vzpomínám na to co mi říkali o vodě a lituji, že mám pouze litr a půl.

Deset minut před příjezdem vlaku s fanoušky Baníku se policisté rozestavějí do formace, vytvoří uličku kudy mají fanoušci projít. Vlak zastavuje a dav opilých a rozjařených „ultras“ se valí kordonem policistů. Vulgárně pokřikují a ukazují známá gesta. Za touto skupinou jdou obyčejní fanoušci, evidentně odtažití od bojechtivého předku. Policisté v sevřeném šiku dav vedou ke stadionu, ale ani to nezabrání aby Ostravané nenapadli mladého Plzeňáka, kterému z krku servali klubovou šálu. Toto už samozřejmě bylo za hranicí chování které policisté tolerují a okamžitě následuje rychlý zákrok. Agresoři jsou odděleni od davu a zajištěni. Samozřejmě ostatní „ultras“ na policisty vulgárně nadávají a provokativně si je fotí. Už je mi jasné jak vznikají záběry „zlých policajtů kteří mlátí nevinné“.

Po hodině jsou konečně všichni fanoušci hostů uvnitř fotbalové arény a policisté svlékají protiúderové komplety. Uniformy mají totálně promočené potem, ale i přesto musí dodržovat podmínky ústrojové kázně a okamžitě se upravují. O fanoušky se zatím starají strážníci městské policie a užívají si obdobné peklo uvnitř arény.

Čas uplyne jako voda a opět do „protiúderáků“. „Musíme je doprovodit zpátky k vlaku“, vysvětluje mi velitel opatření „A to se ještě cestou někde pokusí vymlátit hospodu.“ Naštěstí k větším incidentům cestou nedojde protože vedro umořilo i fanoušky a klidní jako beránci nasedají do vlaku. Samozřejmě neopomenou z okének vulgárně nadávat a policisty posílat do míst kde záda končí. Vlak odjíždí, je po desáté večer a policisté se vracejí do budovy ředitelství, kde to vše v jednu začalo. „Co děláš zítra?“ Ptám se mladého policisty od hlavy po paty zlitého pivem, které na něj hodil pitomec z okénka vlaku. Myslím si, že si den válení u vody jistě zaslouží. „Zítra? To mám svou normální službu na obvodě,“ odpovídá policista a jde vrátit protiúderový komplet do skladu.

Mám za sebou deset hodin létání za davem fanoušků, jsem unavený a extrémně mě bolí nohy. Zítra se budu válet u rybníka a odpočívat. Já naštěstí do práce nemusím. Mám v sobě ale obrovský respekt k policistům, kteří opět zajistili, aby i tato akce proběhla v naprostém pořádku.

no images were found

Inzerce