TOPlist

FOTO: Bezpečnostní opatření CSKA Moskva – Viktoria Plzeň

Plzeň zažila policejní manévry. Do západočeské metropole dorazilo 700 fanoušků CSKA Moskva na fotbalové utkání v Doosan Aréně. Toto utkání bylo na základě dostupných informací vyhodnoceno jako vysoce rizikové a dle informací Policejního deníku šlo o nejnebezpečnější utkání tohoto roku.

Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje a vedení městské policie Plzeň opět nepodcenilo opatření a tak, ačkoli se hooligans několikrát pokusili o vyvolání konfliktu, vždy byli v první minutě zastaveni. Zde selhává statistika – obecné shrnutí bude znít, že se nic vážného nestalo. Pravdou ale je, že se stát mělo a bylo by to vážné. Hooligans CSKA Moskva jsou vyhlášení hromadnými rvačkami a po jejich akcích pravidelně zůstávají těžce zranění. Radikální fandové mají na svědomí také nedávný incident, kdy se porvali i na palubě letadla během letu do Manchesteru a zapříčinili tak nouzové přistání. Zde v Plzni ale pokaždé útočníci narazili na připravenost policie a razantní zákrok vždy zmařil agresi.

Měli jsme kus toho reportérského štěstí, takže jsme povětšinou byli u samého začátku konfliktu. První zmařili policisté v Riegerově ulici, kdy opilý Rus naskočil na kapotu projíždějícího auta a o chvíli později rychlým zákrokem zlikvidovali velkou rvačku mezi Rusy a Poláky na křižovatce ulic Rooseveltova a Pražská. Pro zajímavost, jde o naprosto identické místo, kde se před pár týdny poprali němečtí fanoušci Bayernu. Proč si chuligáni vybrali již podruhé to samé místo zůstává záhadou.

Později policisté řešili tlačenici před stadionem, kdy hlavní ruský dav dorazil v malém předstihu před zápasem, a tak bylo nutné ho rozdělit na menší skupinky, aby bezpečnostní služba stadionu zvládla provést bezpečnostní prohlídky. Ačkoli policie zajistila tlumočníka, který neustále s davem komunikoval, Rusové nespolupracovali a pokusili se kordon policistů opakovaně prorazit. Nutno poznamenat, že se jim to jednak nepodařilo, ale hlavně si částečně pošlapali fyzicky slabší členy fans jádra. Dalším, následným problémem se ukázalo, že snad jedině šílenec vyrazí na fotbal dva tisíce kilometrů daleko, aniž by si opatřil lístek, a tak kolem stadionu bloumali smutní Rusové snažící se půl hodinu před začátkem „pakupáť biljety“.

Na stadionu se fanoušci CSKA Moskva v první polovině zápasu chovali celkem snesitelně, zřejmě proto, že válku chystali na poločas druhý. To začali řádit, lezli po ochozech, zapalovali, co mohli, a na hrací plochu házeli propašovanou pyrotechniku.

Zde pro změnu zakročila městská policie a stejně jako kolegové od státní, i strážníci byli nekompromisní a výkonní. Ke konci utkání pak dorazila i PČR, aby obě složky společně zvládly potlačit případný konflikt po ukončení zápasu. To však nebylo nutné, protože poslední ranou do pomyslného vazu hooligans byl v poslední minutě vítězný gól Plzeňanů, po kterém konsternovaní a zlomení ruští fanoušci měli jedinou touhu, a to dostat se zpět domů co nejtišeji a nejrychleji.

no images were found

Inzerce