TOPlist

„Dvojka“ v krvi není zeď, proto mohu po Praze 5 klidně jet…


Tento opilecký bonmot si vysvětlili po svém hned tři řidiči, které v průběhu několika málo hodin řešili smíchovští policisté. Celý příběh se začal psát minulé úterý nedlouho po druhé hodině ráno na Radlické ulici. Více méně se všechny následně popsané situace odehrály pouze na Radlické.

Na prvního podnapilého řidiče narazili policisté deset minut po druhé hodině ráno. Tehdy si totiž všimli proti nim, poměrně „svižně“ jedoucího stříbrného SUV. Proto se za ním otočili a řidiče auta se rozhodli zastavit a zkontrolovat.

Měl co dělat se smíchem

Řidič luxusního auta se choval velice poslušně. Jakmile se rozblikaly modré majáky a červený nápis „STOP POLICIE“ zastavil. Pak se ale odehrála, dá se říci, tragikomická situace. Z auta totiž vystoupil pouze spolujezdec. Proto se policisté šli podívat, kdepak že je řidič?

Jakmile jeden z policistů nakoukl do útrob auta, měl co děla, aby se nezačal smát. Řidiče totiž zastihl ve chvíli, kdy se snažil policisty ošálit tím, že si chtěl přesednout na zadní sedadlo a pak pravděpodobně tvrdit, že on neřídil. Nicméně byl stižen ve chvíli, kdy se „šprajcl“ mezi předními sedačkami, tedy půlkou těla na zadních sedačkách, ale druhou půlkou ještě stále vpředu.

Kompletní kontrola

A jelikož mu tato „finta“ nevyšla, následovala kompletní silniční kontrola, včetně orientační dechové zkoušky. Ta prokázala v dechu jednatřicetiletého řidiče více než dvě promile alkoholu. Proto následoval převoz na policejní služebnu pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Ještě před odjezdem na policejní stanici podrobili policisté dechové zkoušce i spolujezdce, neboť právě jemu jednatřicetiletý řidič předal klíčky od vozu, jakožto oprávněné osobě. I u tohoto dvacetiletého mladíka policisté zjistili, že poměrně hojně během noci holdoval alkoholu. Zkouška prokázala téměř jeden a půl promile. Proto ho policisté upozornili, že v žádném případě nesmí usednout za volant auta a jet.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ne nadarmo se ale říká, důvěřuj, ale prověřuj. Proto policisté poodjeli od místa kontroly do nedaleké boční ulice a počkali si, jak moc bude dvacetiletý mladík respektovat jimi vyslovený zákaz. A nemuseli čekat dlouho. Mladík po jedné, dvou minutách, domnívaje se, že policisté jsou již ti tam, sedl do auta a vyrazil. Stihl ale dojet pouze do ulice K Vodojemu, kde ho po několika desítkách metrů ti samí policisté zastavili.

Na základě výsledku dříve provedených orientačních dechových zkoušek bylo jasné, co bude následovat. I dvacetiletý mladík nakonec skončil ve služebním vozidle a putoval, stejně jako jeho souputník na policejní služebnu. Jednoduše řečeno, oba zadržení jeli už zase spolu v jednom autě, tentokrát ale policejním.

Oběma rusky hovořícím mužům hrozí za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky trest odnětí svobody až na jeden rok.

Avšak „zlatý hřeb“ toho dne policisty teprve čekal…

Před devátou hodinou ráno policisté na linku tísňového volání přijali oznámení o podivně se chovajícím řidiči. Ten jel od ulice K Barrandovu směrem do centra, kdy po průjezdu Zlíchovským tunelem vyjel na Radlickou ulici. Tam ho následně zadrželi opět smíchovští policisté.

Přímo na místě zadržení řidič odmítal s policisty jakkoliv spolupracovat, tedy nechtěl na pokyn policistů opustit vozidlo, ani se následně podrobit orientační dechové zkoušce. Tu podstoupil až po předvedení na policejní služebnu.

Byť jsou policisté zvyklí na ledasco, i tak je výsledek překvapil. Na displeji se totiž objevila hodnota rovné tři promile alkoholu v dechu, která ale měla při opakovaných zkouškách znatelně stoupající tendenci.

Převezen na záchytku…

Proto policisté řidiče převezli na „záchytku“, neboť v tomto stavu nebyl schopen úkonů trestního řízení. V podobném stavu byl ale řidič i o víc jak dvanáct hodin později. Konkrétně v jedenáct večer policisté v zařízení pro opilce zjišťovali, jak na tom šestapadesátiletý muž je, tedy, zda už je schopen zmiňovaných úkonů.

Odpověď, které se jim dostalo, dokresluje, v jakém stavu šestapadesátiletý řidič při zadržení v devět ráno skutečně byl. Pracovníci záchytky totiž policistům sdělili, že u tohoto muže ještě stále detekují přítomnost alkoholu, která přesahuje jeden a půl promile. Na základě této skutečnosti se zadrženému prodloužil pobyt ve zdravotnickém zařízení o dalších osm hodin.

Nicméně druhého dne si šestapadesátiletý muž vyslechl podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, kdy i jemu hrozí až roční vězení.

por. Mgr. Tomáš Hulan

Inzerce