TOPlist

Dvě ženy podváděly při půjčkách. Jedna využívala identity svého expřítele

Obě ženy byly obžalovány a zpovídat se budou u soudu. Za trestné činy podvod a poškození cizích práv spáchaných ve formě spolupachatelství jim hrozí trest odnětí svobody až na 5 let.

Vše začalo přibližně v polovině roku 2011, kdy čtyřicetiletá žena požádala svou osmapadesátiletou známou o sjednání finanční půjčky ve výši 25 tisíc korun. Smlouva, kterou společně uzavřely, ale nezněla na jméno žadatelky, nýbrž na jméno jejího bývalého partnera, který ale o ničem nevěděl. Netušil ani, že dotyčná na něj postupně uzavřela další dvě smlouvy ve snaze splatit všechny své závazky. Místo toho se ale dostala do ještě větších problémů a dotčené společnosti tak nakonec způsobila celkovou škodu převyšující 70 tisíc korun. Jako dlužník přitom ale paradoxně figuroval právě její bývalý přítel, kterému tak hrozilo soudní řízení a exekuce. Protože si ale nebyl vědom, že by jakoukoliv půjčku uzavíral, obrátil se na policii s podezřením na svoji někdejší partnerku.

Půjčky potřebovala k uhrazení svých předchozích dluhů

Případ začali prošetřovat benešovští kriminalisté jako podezření z trestného činu podvod a poškození cizích práv. Zjistili totiž, že mladší z žen záměrně zneužila identitu svého bývalého partnera, aby dosáhla poskytnutí úvěrů a mohla tak řešit své finanční problémy. Navíc už byla v minulosti za obdobnou trestnou činnost odsouzena. Starší z žen pak minimálně porušila své povinnosti, které jí vyplývaly z její pozice zprostředkovatele půjček, když si řádně neověřila všechny doklady žadatele a nedohlédla na to, aby se na jednotlivé žádosti osobně podepsal. Z každé takové smlouvy přitom obdržela příslušnou provizi.

Obě ženy jsou v současné době obžalovány a čeká je soud. Ten je může poslat za mříže až na pět let.

por. Bc. Eva Stulíková

Inzerce