TOPlist

Drogové podsvětí nemělo dobrý měsíc. Dostalo na Liberecku pořádnou ránu

Kriminalisté Toxi týmu spolu se zásahovou jednotkou zatýkali v minulých dnech hned na třech místech v Liberci a Jablonci nad Nisou. V jejich rukou skončili čtyři osoby, z toho jedna žena, a to od pozice výrobce pervitinu po nejnižšího distributora.

Toxi tým, a tentokrát všichni jeho členové, pracovali souběžně bezmála půl roku na dvou pro Liberec a Jablonec důležitých „větvích“ drogového podsvětí – výrobě pervitinu a jeho distribuci.

Zásahovka jako černá můra čtyř osob

Nepříjemné dopoledne čekalo během jednoho listopadového dne hned čtyři osoby na Liberecku a Jablonecku. Překvapila je Zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, kterou si hned z několika důvodů přizvali kriminalisté krajského Toxi týmu. Z více jak půlročního prověřování a zjišťování informací vyšlo najevo, že lidé, které sledují kvůli jejich protizákonné činnosti spojené s výrobou a distribucí drog, jsou ozbrojeni, a navíc, jedna část „pracuje“ na Liberecku, druhá na Jablonecku. (Obava, že jsou některé z osob ozbrojené, byla zřejmá při domovních prohlídkách. Zajistili se dvě plynové zbraně).

Nejvyšší v pomyslné stupnici byl 36letý muž z Jablonce nad Nisou, který pervitin na různých místech vyráběl. S touto trestnou činností měl bohatou zkušenost. V minulých letech byl odsouzený k čtyřletému nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Ten si odpykal a z věznici byl propuštěn v lednu tohoto roku . . Trest zřejmě neměl na 36letého muže požadovaný dopad. Již koncem letošního srpna si vyslechl obvinění za pašování léků z příhraničního Polska. A další obvinění si vyslechl poté, co jej zásahová jednotka zadržela v garáži na Jablonecku, kde právě připravoval další dávky pervitinu. Zajištěna byla i varna, která se řadí mezi největší zajištěné varny Toxi týmem v tomto roce. Obviněný je coby recidivista z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Vyšetřován je vazebně. Hrozí mu trest odnětí svobody od 2 do 10 let.

Padala obvinění

Ani jeho zadržený společník (35 let) neušel obvinění. Za to, že mu byl nápomocný zejména pronájmem různých prostor k výrobě drogy, mu hrozí trest odnětí svobody od 1 roku do 5 let.

Další z pomyslného řetězce, 41letý muž, se velice významně činil v prodeji vyrobeného pervitinu. V minulosti byl odsouzen za krádeže, neoprávněné užívání cizí věci a poškození cizí věci. Rovněž byl na něho vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Zhruba od svých dvaceti let je aktivním uživatelem drog a v tomto případě patří mezi hlavní distributory. Vzhledem k tomu, že drogy prodával ve značném rozsahu, hrozí mu za nedovolenou výrobu a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy trest odnětí svobody od 2 do 10 let.

41letému muži pomáhala i 23letá dívka z Turnovska, která se řadí mezi drobnější dealerky. Sama užívá pervitin od svých devatenácti let. Za prodej pervitinu, který prodávala lidem starším 18ti let závislým na droze, ji hrozí tret odnětí svobody od 1 roku do 5 let.

Shrnutí:

  • na případu pracovali všichni členové Toxi týmu
  • obviněni byli 3 muži ve věku 35, 36 a 41 let, dále pak 23letá žena
  • 36letý hlavní výrobce je stíhán vazebně
  • bylo složité zjistit místo, kde výrobu drog provozovali  – stále měnili působiště
  • varna, která byla zajištěna, je 7 v tomto roce a zatím jednou největších
  • kriminalisté zajistili několik desítek gramů pervitinu
  • vyráběli a distribuovali pervitin ve stovkách gramů
  • všichni obvinění jsou bez stálého zaměstnání, živí se výrobou a distribucí drog, 41letý distributor pervitinu navíc pobírá finanční prostředky od státu, neboť je v částečném invalidním důchodu
  • případ pod názvem „MOUNT“ je největším, který v tomto roce Toxi tým realizoval

mjr. Bc. Vlasta Suchánková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

Inzerce