TOPlist

Dopravně bezpečnostní akce – cyklisté

Přesto, že už nastal podzim a s ním přišlo i chladné počasí, objevuje se na našich silnicích stále velký počet cyklistů. Především v ranních a večerních hodinách, kdy je ještě tma a šero, vyráží mnohdy neosvětlení cyklisté a ohrožují tak vlastní zdraví či život. Navíc způsobují nepříjemnosti řidičům motorových vozidel, kteří je ve tmě nemají šanci včas zahlédnout a dochází pak k nejrůznějším nehodám.

Od pondělí do čtvrtka proto proběhla v rámci celého Jihočeského kraje dopravně bezpečnostní akce s názvem „Bezpečně na kole“. Policisté sledovali především to, zda cyklisté dodržují zákonná ustanovení zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, zejména ustanovení §57 – 58 Jízda na jízdním kole. Do akce se zapojilo přes 230 policistů dopravní a pořádkové policie. S policisty spolupracovali i policisté z preventivně informačních skupin, kteří cyklistům předávali preventivní materiály, jako jsou reflexní pásky či poučky o bezpečné jízdě na kole.

Policisté zkontrolovali více než 1 300 vozidel, několik stovek z tohoto počtu byli cyklisté. Zjištěno bylo celkem 338 přestupků, 52 dopravních přestupků z tohoto počtu spáchali právě cyklisté. Nejčastějším prohřeškem byla chybějící povinná výbava jízdního kola a také jízda po chodníku. Řidiči motorových vozidel ve 124 případech porušili povolenou rychlost, 26 vozidel mělo nevyhovující technický stav a v 53 případech nepoužila osádka vozidla bezpečnostní pás.

Od začátku roku do konce září se stalo v Jihočeském kraji celkem 142 nehod, kdy viníkem byl řidič nemotorového vozidla. U 22 z nich policisté zjistili, že nehodu způsobili pod vlivem alkoholu.

Policisté budou v podobných kontrolách všech účastníků silničního provozu pokračovat i v budoucnu.

por. Ing. Štěpánka Uhlířová

Inzerce