TOPlist

Dohoda mezi policií a fanoušky? Bití nevinných lidí?

Po internetu se šíří další protipolicejní texty a nálady. Tentokrát v rámci pochodu Slávistů před derby pražských „S“. Jako obvykle jsem proto připravil jakési vysvětlení, či reakci. Předem bych rád podotkl, že jsem nikdy u policie nepracoval a aktuálně ani nepracuji. Jsem pouze novinářem na tomto serveru, tedy klasickým civilistou s nudným povoláním, pro něhož je zdejší Policejní deník pouhým koníčkem. I přesto jsem si ale vyžádal k zákroku na derby pražských „S“ základní informace. Pochodu jsem se navíc osobně účastnil.

Podle pořadatelů pochodu a dalších osob, které se k situaci vyjadřovaly na internetu, byla mezi policií a pořadateli pochodu nepsaná tichá dohoda, která údajně zaručovala, že policisté na mostě proti lidem používajícím pyrotechniku nezasáhnou.

Když se na tuto část podíváme logicky. Pyrotechnika byla po CELOU dobu pochodu zakázána. Jak jistě mnozí slyšeli (a slyšet to opravdu bylo), policie na to po celou dobu průvodu upozorňovala megafonem ze služebního vozidla. Bylo by tedy teoreticky možné, aby policie přistoupila na takovouto dohodu, která by vlastně schvalovala protiprávní jednání? Na nic takového by policie přistoupit nemohla, už ze zákona. Když se vrátíme ke schůzce, která mezi pořadatelem a policií proběhla ještě před zahájením pochodu – Policie dle svého vyjádření razantně odmítá jakékoliv spekulace o tom, že by taková dohoda existovala. Policie má navíc z celé této schůzky záznam, který to dokazuje. Logicky také policie nemůže povolit něco, co zakazuje vyhláška města. Policie tedy s takovou vyhláškou nemá nic společného a nemůže v žádném případě povolit její porušení.

V další části bych se rád zaměřil na samotný zákrok policie na Čechově mostě. Podle některých policie bila bezbranné lidi, lidi kolabovali a tak dále a tak dále… Policie megafonem sdělila účastníkům pochodu, že je připravena zdravotnická pomoc, která může okamžitě zasáhnout. I policisté mají mezi sebou zdravotníky, kteří se prvotně v případě potřeby dokáží o pacienty postarat.

No a konečně k samotnému zákroku. Spousta lidí na internetu „křičí“ – „Loni to problém nebyl, letos najednou ano“. Není tomu tak. I loni to opravdu problém byl. Bohužel v loňském roce nebyl na Čechově mostě dostatečný prostor k okamžitému zákroku (fanoušci byli rozprostřeni po celé šíři mostu), a tak policisté zasáhli, respektive zadrželi některé fanoušky až za mostem, tedy v místě, kde potřebný prostor měli. Při letošním pochodu policisté počítali s možností, že by fanoušci mohli opět neuposlechnout výzev a na Čechově mostě pyrotechniku použít. Svá služební vozidla proto policisté ustavili tak, aby byl v případě potřeby dostatečný prostor pro zákrok, zadržení, zajištění osob apod. I na Čechově mostě policisté fanoušky jasně megafonem vyzývali a informovali, že jakákoliv pyrotechnika je po celou dobu pochodu zakázána. Jak se k tomu staví nejmenovaný policista, se kterým jsem mluvil? „Když člověka několikrát vyzvete, když po něm žádáte občanský průkaz, abyste ho ztotožnili, tento člověk ale s Vámi přesto nespolupracuje. Opakovaně ho vyzýváte, on výzev opakovaně neuposlechne. Samozřejmě ho upozorníte, že v případě neuposlechnutí výzvy zasáhnete, například za užití donucovacích prostředků. Dotyčný i přesto neuposlechne a Vy zasáhnete. Za užití donucovacích prostředků osobu zajistíte pro podezření ze spáchání přestupku a eskortujete na místní oddělení.“ Tolik ze strany policisty k problematice, proč policie zasáhne.

Novinář, pan Pavel Baroch napsal na serveru Echo24 toto: „Když policie nepomáhá a nechrání. Ale mlátí. Představte si, že by někdo v neděli dopoledne – když to nedovoluje obecní vyhláška – sekal hlučnou sekačkou trávu na zahradě nebo cirkulárkou řezal dřevo a kvůli tomu by na něj vlétli policejní těžkooděnci a zbili ho obušky. Že je to nesmysl? Jenže prakticky totéž se stalo před pražským derby Sparta – Slavia na pražském Čechově mostě. Za to, že tam slávističtí fanoušci začali odpalovat zábavní pyrotechniku (v době, kdy to nepovoluje magisterská vyhláška), dostali obušky nejen po zádech, ale i po hlavách.“

Pan novinář plete jablka s hruškami. Srovnává porušení obecní vyhlášky s případem, kdy dotyční po spáchání přestupku OPAKOVANĚ neuposlechli výzvy policistů. Dva mladiství pak byli zadrženi pro podezření z trestného činu násilí proti úřední osobě, tedy kvůli tomu, že napadli policisty. Další byli zadrženi pro podezření z trestných činů krádeže a loupeže. Tudíž ve výsledku přihlížející viděli zákrok policistů vůči mladíkům, kteří v danou chvíli očividně nic špatného nedělali, ale přesto se v době předtím dopustili těchto trestných činů.

Následující video uživatele SlaviaUltrasCZ (tedy očividně uživatele podporujícího fanoušky Slavie) mluví za vše. Konkrétně v čase 5:52 jdou JASNĚ SLYŠET ZÁKONNÉ VÝZVY ZE STRANY PČR s tím, že je pyrotechnika zakázána, a že v případě jejího použití dojde k zákroku s užitím donucovacích prostředků.

Opět logicky. Může si policista v době, kdy je jeho práce sledována a vyhodnocována příslušníky GIBS a OVK (OSK), dovolit jen tak někoho zbít? Nehledě na přítomnost stovek mobilů a kamer? Samozřejmě, že když někdo bude chtít dostat veřejnost na svou stranu, ukáže na internetu kousek videa, který zachycuje pouze policejní zákrok. A najednou je z toho zákrok, který byl bez jakéhokoliv důvodu, prostě jen tak si „přišli bouchnout“. Rovněž se policisté distancují od toho, že by byl takovýto zákrok reakcí na situaci před několika týdny v Ostravě. Nemá s touto situací nic společného. na obou akcích bylo úplně odlišné vedení. Dál má policie na každé takovéto akci kamery. Konkrétně z pochodu slávistických fanoušků existují desítky hodin kamerových záznamů. Přesně na těchto záznamech je zadokumentováno protiprávní jednání zajištěných osob. I tyto záznamy v současné době prověřují příslušníci OVK, tedy odboru vnitřní kontroly. Vyhodnocená je zatím pouze část záznamů, ale doposud příslušníci OVK nezjistili ŽÁDNÉ pochybení ze strany zasahujících policistů.

V souvislosti s použitím pyrotechniky na Čechově mostě – Technická správa komunikací odmítla most po fanoušcích uklízet s tím, ať to udělá pořadatel, který za toto zodpovídá. Bohužel nepořádek na mostě pořadatelé neuklidili…

Závěrem? Z osobního pohledu fanoušky Slavie chápu. Mají jakousi tradici, konkrétně tedy v „pyro-show“ na Čechově mostě. Z lidského hlediska chápu, že je to pro ně cosi podstatného, co prostě k jejich pochodu patří. Byť nejsem příznivcem žádného fotbalového klubu, tak je v tomto případě chápu. Oni zase ale musí pochopit, že jsou zde zákony, nařízení a právě vyhlášky, které je nutno dodržovat. A vyzývá – li mne policista, jsem povinen uposlechnout. V opačném případě se dopouštím přestupku a vystavuji se možnosti zákroku s užitím donucovacích prostředků vůči mé osobě. A to, že budu v davu hlasitě pokřikovat na všechny policisty „vy ku*vy, č*ráci, m*dky, a poté budu na internetu brečet, jak byli policisté zlí, to opravdu o něčem vypovídá. A když pak některý takový účastník na internetu napíše větu ve znění „smrt policii“ a podobně, je to jen pomyslná třešnička na dortu. Slušní lidé se takto opravdu nechovají… Říkají snad takto policisté fanouškům? Neříkají. A kdyby jim takto říkali a hlasitě na ně takto pokřikovali? To by bylo pozdvižení, že?

Inzerce