TOPlist

Další úder na drogové scéně, kriminalisté se zásahovou jednotkou zadrželi čtyři osoby

Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina společně se svými kolegy z územních odborů Jihlava a Třebíč odhalili čtveřici pachatelů závažné drogové trestné činnosti. Dvě osoby byly zadrženy na Třebíčsku a dvě osoby na Jihlavsku. V této souvislosti zahájil vyšetřovatel trestní stíhání čtyř pachatelů – dva jsou stíhání vazebně a dva na svobodě.

Šestatřicetiletý muž a jeho o sedm let mladší bratr byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a z přečinu nebezpečného vyhrožování. Vyšetřovatel podal podnět k vypracování návrhu na vazební stíhání obou pachatelů. Státní zástupce podnětu vyhověl, podal návrh na vazební stíhání a okresní soud v Jihlavě poslal oba muže do vazby. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v trvání až deseti let. Oba muži mají bohatou trestní minulost. Starší z dvojice byl již devatenáctkrát soudně trestán, především za drogovou, majetkovou, ale i za násilnou trestnou činnost. Mladší z bratrů byl v minulosti stíhán pro drogovou trestnou činnost.

Uplynulé pondělí 7. dubna proběhla na Třebíčsku a Jihlavsku rozsáhlá realizace na úseku drogové trestné činnosti s cílem zadržet pachatele této trestné činnosti. Tento zákrok byl pečlivě připraven a protože kriminalisté věděli, že budou zasahovat proti nebezpečným pachatelům, zásah proběhl za asistence zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje. V malé obci na Třebíčsku byli ve večerních hodinách zadrženi přímo při činu dva pachatelé.

„Muži za pomocí speciálního zařízení neoprávněně vyráběli psychotropní látku označovanou jako pervitin. Oba pachatele jsme zadrželi v okamžiku, když drogu vyráběli. Po předchozím souhlasu státního zástupce jsme provedli domovní prohlídku a na místě se nám podařilo zajistit předměty a přípravky sloužící k výrobě drog, kompletní zařízení uzpůsobené k výrobě drog a nejméně 65 gramů již vyrobeného pervitinu,“ uvedl k případu kpt. Ing. František Brabec, vrchní komisař odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Kriminalisté na rozsáhlém případu pracovali od loňského roku a podařilo se jim zmapovat pravděpodobný pohyb těchto podezřelých osob. Na základě operativní činnosti a po postupném vyhodnocení všech získaných poznatků se podařilo prokázat, že starší z dvojice bratrů v období od srpna loňského roku do začátku letošního roku na různých místech našeho kraje za pomocí speciálního zařízení uzpůsobeného k výrobě drog opakovaně vyrobil blíže nezjištěné množství psychotropní látky označované osobami drogově závislými jako pervitin. Drogy měl muž vyrábět na různých místech na Jihlavsku, Havlíčkobrodsku a Třebíčsku.

Stejný pachatel toho má na svědomí ještě mnohem více. Od srpna loňského roku do dubna letošního roku drogy také dále distribuoval koncovým uživatelům. Tento pachatel opatřil pervitin dalším nejméně třem osobám, a to v desítkách případů. Za drogy vždy požadoval peníze nebo jiné protislužby. Drogy prodával také mladší z dvojice bratrů.

Oba bratry vyšetřovatel obvinil přečinu nebezpečného vyhrožování. „Viníme je z toho, že letos v březnu a dubnu opakovaně vyhrožovali pětadvacetileté ženě fyzickou likvidací. Tyto výhružky vzbudily v ženě důvodnou obavu o její život a zdraví, neboť oba pachatelé ji v minulosti již fyzicky napadli,“ doplnil vyšetřovatel kpt. Ing. František Brabec.

Trestní stíhání je v souvislosti s tímto závažným případem pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy vedeno také proti dvěma dalším pachatelům, kteří jsou stíhání na svobodě. Jedná se o osmadvacetiletého a dvaatřicetiletého muže. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v trvání až deseti let.

Osmadvacetiletého muže kontrolovala 18. března letošního roku odpoledne policejní hlídka v Třešti při řízení osobního vozidla značky Audi A4. Při kontrole u něho policisté zajistili 30 gramů pervitinu. Stejný pachatel pervitin prodával také na různých místech na Jihlavsku dalším osobám, a to nejméně v 90 případech.

Dalším obviněným pachatelem je dvaatřicetiletý muž, kterého vyšetřovatel obvinil z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Vyšetřovatel muže viní z toho, že prodával pervitin, a to nejméně v deseti případech. Za drogy inkasoval peníze nebo za ně požadoval různé protislužby.

V souvislosti s vyšetřováním této závažné trestné činnosti kriminalisté zajistili na základě zákonného oprávnění čtyři osobní automobily, které pachatelé používali k páchání trestné činnosti, za kterou si vyslechli obvinění. V tomto případě se tak jedná o výnosy z trestné činnosti.

[tiskovka]mjr. JUDr. Dana Čírtková
tisková mluvčí PČR[/tiskovka]

Inzerce