TOPlist

Chronický oznamovatel bomb z Příbrami dopaden


Člověk, který pokazil velké části obyvatel města Příbrami začínající období vánočních svátků, byl policisty dopaden.  Jedná se o 47letého muže z Příbrami. Dne 25. listopadu loňského roku vložil do poštovní schránky dopis s textem, že se pod náměstím T. G. Masaryka nachází bomba, která exploduje následující den při konání oslav začátku adventního období, a to v době mezi pátou a desátou hodinou večerní. Kulturní akce včetně ohňostroje musela být zrušena a proběhla evakuace přibližně pěti set lidí z přilehlých budov a okolí. Na místě zasahovalo několik desítek policistů, strážníků a hasičů, kteří prováděli prohlídku daných prostor. Dále přijeli i psovodi se třemi speciálně vycvičenými psy na vyhledávání výbušnin. Při rozsáhlém bezpečnostním opatření bylo zjištěno, že se anonymní oznámení nezakládá na pravdě.

K činu se nakonec doznal

Kriminalisté věnovali velké množství času a úsilí, aby pachatele těchto výhrůžek vypátrali. Na základě získaných i zjištěných informací a dalších operativně pátracích prostředků se nakonec podařilo pisatele dopisu ustanovit. Začátkem tohoto týdne byl dotyčný zadržen. Při výslechu vše nejdříve popíral, následně se k činu doznal. Dokonce se ukázalo, že má mít na svědomí minimálně další tři případy nahlášení bomb. Na jaře roku 2012 vyhrožoval umístěním nástražného výbušného systému na vlakovém nádraží v Příbrami a v lokomotivě Brejlovec, která v tu dobu směřovala z Prahy do Českých Budějovic. V červnu roku 2014 chtěl překazit oslavy v obci Višňová a v listopadu stejného roku napsal, že v zasedací místnosti na pobočce Úřadu práce v Příbrami dojde k výbuchu.

Obviněný je v psychiatrické léčebně

Za přečin šíření poplašné zprávy, ze kterého byl muž obviněn, stanovuje trestní zákoník jeden rok až pět let odnětí svobody. Kvůli jeho výhrůžkám došlo k vážnému znepokojení značné části obyvatelstva a k bezdůvodné práci integrovaného záchranného systému. Přesná výše škody zatím nebyla stanovena. Obviněný muž se nyní nachází v psychiatrické léčebně.

por. Bc. Monika Schindlová, DiS.

Ilustrační foto

Inzerce