TOPlist

Čeští policisté slouží šestým rokem v oblíbených letoviscích

Do oblíbených letovisek Omiš a Šibenik zamířilo letos osm policistů Policie České republiky. Dne 1. července 2013 odjeli čtyři z nich, aby ve spolupráci s chorvatskými kolegy dohlíželi na bezpečnost našich turistů a zjednodušili jim situaci v případech možných komplikací, které by v souvislosti s pobytem a dopravou do míst dovolených mohly nastat.

Naši policisté působí v Chorvatsku v době letních prázdnin již šestý rok a turisté si jejich přítomnost velmi chválí. Služba probíhá ve společných hlídkách s chorvatskými kolegy, vždy jeden chorvatský a jeden český policista. Policisté slouží ve služebním stejnokroji Policie České republiky a jsou tak snadno k rozeznání od kolegů z jiných zemí. Často je tak turisté oslovují přímo na ulici. Každoročně zde řeší desítky případů a kromě českých občanů pomáhají například i Slovákům.

Na základě zkušeností z Chorvatska letos poprvé budou policisté České republiky od 7. července do konce srpna vykonávat službu také v Bulharsku ve městě Primorsko. Jejich činnost v daných oblastech působí především nejen preventivně proti páchání trestné činnosti a přestupků, je to také účinná podpora, při poskytování pomoci, případným obětem trestné činnosti.

Chorvatsko a Bulharsko je každoročně cílovou oblastí turistů z mnoha zemí, kteří zde tráví letní dovolenou. Kromě našich policistů zde v době dovolených už řadu let působí i policisté z dalších evropských států.

V případě problémů například krádeže či dopravní nehody, nebo pokud dojde k ohrožení života, stačí zavolat na tísňovou linku 112, kde operátor po vyhodnocení situace požádá o spolupráci českého policistu, který může pomoci s dalším postupem ve věci. Je využito především jazykové vybavenosti českých policistů, kteří disponují nejen angličtinou, ale ve většině případů také jazykem dané země.

TEXT: por. Bc. Štěpánka Zatloukalová
tisková mluvčí Policejního prezidia ČR

Inzerce