TOPlist

Celní protidrogová jednotka a NPC společně zasáhly proti mezinárodnímu drogovému podsvětí

V červnu 2014 na základě konkrétních poznatků zahájili celníci z Celní protidrogové jednotky úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle ustanovení § 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. b) a písm. c) a odst. 4 písm. c) zákona č. 40/2009 Sb., Trestního zákoníku, kterého se měla dopustit mezinárodně organizovaná zločinecká skupina složená z vietnamských občanů.

Youtube Video
Podívat se na video

Ta působila ve Šluknovském výběžku na tamních tržnicích jako dodavatel a občané Spolkové republiky Německo zajišťovali transport a distribuci metamfetaminu na území Spolkové republiky Německo. Trestní řízení vedené Celní protidrogovou jednotkou dozorovalo Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Případ byl rozpracován v úzké spolupráci s celníky z Celního pátracího úřadu a policisty Policejního ředitelství v Drážďanech.

Během prověřování se podařilo i za pomoci intenzivní mezinárodní spolupráce vyhodnotit trestnou činnost této organizace, která v období 2012 až 2015 zorganizovala několik desítek transportů drog o celkové hmotnosti nejméně 30 kg metamfetaminu.

Operace vyvrcholila dne 8. 4. 2015, kdy se podařilo na území ČR zadržet 4 hlavní organizátory původem z Vietnamu. Při patnácti domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor bylo zajištěno větší množství finančních prostředků, a to 89 665 Euro a 330 300 Kč jako výnos z trestné činnosti a další důkazní materiál. V závěrečné operaci, která byla synchronizována s další realizací

Národní protidrogové jednotky proti jiné organizované skupině (operace CUDAM), bylo nasazeno 75 celníků a policistů.
Na všechny zadržené podezřelé osoby uvalil příslušný soud vyšetřovací vazbu a všichni v případě pravomocného odsouzení jsou ohroženi trestem odnětí svobody na 10 -18 let.

Inzerce