TOPlist

Botička – Na čí popud je vlastně na vozidla nasazována?

Takzvaná botička, neboli technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla. Téměř každý z nás si tento prostředek spojuje s městskou, či obecní policií. Spousta z nás také strážníkům nadává za fakt, že „botičky“ na vozidla nasazuje. Nicméně není vše tak, jak se zdá. Povětšinou by totiž strážník „botičku“ na vozidlo nepřipevnil, většinou to totiž není ani, lidově řečeno, z hlavy strážníka.

Pro příklad nám může posloužit hlavní město Praha. Strážníci Městské policie Prahy připevnili za první pololetí roku 2013 na vozidla v metropoli celkem 13 571 „botiček“. Podle tiskové mluvčí MP Praha, Mileny Bližňákové, z toho bylo 7 911 „botiček“ nasazeno na vozidla za parkování v dopravních zónách, pro které neměly dotyční řidiči povolení. Kupříkladu 32 „botiček“ bylo nasazeno kvůli parkování vozidel na trávníků a v 75 případech si nasazení „botičky“ vyžádala PČR.

Čísla jsou jasná. Většina z nás si řekne, že ti „měšťáci“ zase zkazili den 13 571 lidem, a to za dobu půl roku. Lidé, kteří toto tvrdí, už si však neuvědomují, že strážníci botičky většinou nenasazují proto, že by si daného vozidla všimli. V naprosto valné většině případů totiž strážníci vyjíždějí ke špatně parkujícímu vozidlu na základě přijatého oznámení. Jsou to tedy sami občané, kteří si na špatné parkování stěžují. Strážníci pak ze zákona musí na místo vyjet takové oznámení prověřit, a pokud vozidlo opravdu špatně parkuje, nezbývá jim nic jiného, než vozidlo odtáhnout, případně mu nasadit „botičku“.

Sečteno a podtrženo. Oficiální čísla neexistují, ale pokud se zeptáte leckterého strážníka, každý vám na tuto otázku odpoví jednoznačně. Ve valné většině případů se botička nasazuje na základě oznámení občana, nikoliv z iniciativy strážníka. I strážníci jsou totiž jen lidé… Až tedy budete obviňovat strážníky za to, že pouze nasazují botičky, vzpomeňte si na své sousedy, a na své známé. Třeba si na špatně parkující vozidlo stěžovali právě oni.

Inzerce