TOPlist

Zločiny pohledem veřejnosti, aneb jak se dokáže novinář „chytit“

Ať už má někdo o novinářské profesi jakékoliv představy, nemění to nic na faktu, že část takzvaných „tipů“ každého novináře tvoří prostá veřejnost.

Řeč je o informacích, které novinář získává o aktuálním dění po celé ČR. Na základě takových informací pak jednotlivé případy ověřuje u tiskových mluvčích, případně vyráží rovnou na místo události. V případě, že novinář situaci nejprve prověřuje u mluvčích a až poté vyráží na místo hrozí, že bude mít „chudé obrázky“. Jednoduše mu už z místa odjede záchranná služba, odjedou hasiči a on si kupříkladu před domem v Horní Dolní vyfotí jen policejní auto.

Ideální tedy je vyrazit okamžitě na místo. A v takových chvílích není daleko k tomu, aby se novinář nachytal.

Osobně se mi to naposled stalo dnes (10. března 2015) v Praze. Z více stran se ke mně dostaly informace o několika policejních vozidlech u rybníku v pražské Dubči. Byl jsem zrovna na pražském Pankráci a bez váhání jsem vyrazil na cestu. Situaci jsem nijak telefonicky neprověřoval.

V mobilní mapě jsem si našel rybník v Dubči, odklikl jsem navigaci do nejbližší ulice a jelo se. Dorazil jsem k rybníku, projíždím chatovou osadou. Na prašné příjezdové cestě žádné stopy po pohybu jakékoliv techniky. Dorážím k rybníku, na jehož opačné straně vidím zhruba 5 – 10 policejních vozidel. Služební Octavie má zapnuté majáky.

V mapě hledám místo, kde by auta mohla stát. Klikám na navigaci a otáčím se. Když už přijíždím k místu, kde z dáli vidím policejní pásky, spatřím něco, co mě rozesměje. Ano. Stalo se mi to zase. Naletěl jsem. Několik nákladních vozidel s velkými nápisy České Televize, catering, spousta kamer a filmařů. Dorazil jsem na natáčení seriálu Případy 1. oddělení, o němž si lidé mysleli, že jde o reálnou situaci.

Podobnou zkušenost jsem již jednou zažil. Možná už jsem o ní na Policejním deníku i psal. Tehdy jsem z Prahy 5 vyrážel k Chodovské ulici, kde se měli v areálu jakési „pískovny“ pohybovat „zakuklenci“, zásahová jednotka, prostě policisté. Cestou ověřuji u tiskové mluvčí, ta ale o ničem neví. Pražská policie prostě u Chodovské ulice nezasahuje. Napadá mě URNa, ÚOOZ, ÚOKFK…. Nicméně situaci telefonicky dále neprověřuji. Mluvčí takových útvarů v průběhu realizací informace stejně neposkytují.

Když už jsem našel vjezd do areálu, o kterém byla řeč, vjíždím na „polní“ cestu a řítím se směrem k pískovně. V tom proti mě vyjíždí vůz Hummer a přibíhá jakýsi člen „Security“. Rovnou na mě pálí otázku, co že tam dělám. „Hledám tady zásahovou jednotku policie,“ oponuji. A v tom mě pěkně zchladil. Lidé převlečení za policisty tam sice jsou, ale v rámci natáčení nových dílů seriálu Kriminálka Anděl.

S nepořízenou se smíchem odjíždím. Dvakrát jsem se „hezky“ chytil. Byť ani v jednom případě to lidé nemysleli zle a pouze je zajímalo, co že se to „tam“ děje.

Váš admin „MrK“

Inzerce