TOPlist

Nezakročit? Špatně!, Zakročit? Ještě hůře!

Dne 22. 3. 2015 v ranních hodinách začala autohlídka Městské policie hl. m. Prahy, Obvodního ředitelství Praha 1, pronásledovat vozidlo BMW, které řídil muž, který svou agresivní jízdou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Hlídka městské policie proto využila svá oprávnění vozidlo zastavit k provedení dalších potřebných úkonů. Řidič vozidla však nedbal pokynů k zastavení a hlídce začal ujíždět. Dle dostupných informací jeho jízda byla bezohledná a nebezpečná po celou dobu pronásledování, tedy asi 9 km centrem hl. m. Prahy. Hlídka městské policie vozidlo pronásledovala až do chvíle, kdy pravděpodobně vinou technické závady vozidla přestaly fungovat u služebního vozidla brzdy. Došlo k nehodě, kdy služební vůz městské policie vyjel z vozovky a narazil do stromu. Hlídka vyvázla jako zázrakem bez zranění. Řidiče pronásledovaného vozidla se nepodařilo zadržet. To jsou veřejně dostupné informace k této akci hlídky městské policie. Co na to říkáte?

To je otázka, na kterou se čtenářů a komentátorů ve veřejných diskuzích nikdo neptal, a přesto si samozvaně našli cestu zveřejnit svůj „odborný“ názor a posudek k dané záležitosti. Je mi záhadou, proč ozbrojené složky, ozbrojené síly a bezpečnostní sbory trpí podstavy, když je v našem okolí tolik specialistů, profesionálů a odborníků. Každý z těchto odborníků by práci těchto složek při zásahu v krizové situaci odvedl minimálně o 300% lépe, než kterýkoliv jiný příslušník těchto složek, který absolvuje několikaměsíční výcvik a léta praxe v terénu. Je to vůbec nutné? Nebude lepší k těmto složkám náborovat tyto odborníky, kteří po několikaměsíčním hraní GTA, Counter-Strike, Rainbow Six a několikaletou praxí sledování akčních filmů a seriálů vědí mnohem lépe kde a jak zasáhnout? A dokonce by resorty ušetřily za výcvik spoustu finančních prostředků!

Těmto „profíkům“ nehrozí, že by se jim při honičce stala nehoda, technická závada na vozidle v podobě selhání brzdového systému, a už vůbec ne to, že by jim pachatel při honičce ujel. Jim se to stát nemůže! A pokud ano, tak stačí restartovat misi a jedeme znovu.

Úžasné také je, jak jsou vlastně všechny zaměstnání a profese propojené s bezpečnostními resorty. Každý skladník, zelinář, prodavač, hostinský (nic ve zlém proti těmto zaměstnáním) se stává odborníkem na bezpečnostní problematiku a cítí své ústavní právo svobodně vyjádřit svůj odborný nesouhlas jako svou povinnost. Představte si tu situaci, že policista, strážník, voják, hasič, atp. přijde při výkonu povolání například  k prodejci zeleniny, a pokárá a zneuctí jej, že svou práci dělá naprosto otřesně, a že papriky má položené v zelené plastové bedně, a to přesto, že v té mají být rajčata, a to ještě řádek beden výš, a ještě mnohem více naleštěné!  Říkáte si proč se mu do toho se*e?! Má si přece hledět svého, a prodejce zeleniny, jakožto odborníka ve své profesi nechat dělat to své. Naopak v situaci, kdy prodejce zeleniny přijde k výše uvedenému příslušníkovi, a řekne mu to samé, snad jen s rozdílem, že rozložení paprik a rajčat zamění za nesprávně složení sumek a donucovacích prostředků na opasku, či taktické vestě a naleštěnou papriku vymění za zcela odporně odhalenou rukojeť teleskopického obušku na výstroji, který působí na lidskou populaci příliš agresivně. Říkáte si proč se mu do toho se*e?! Ne, neříkáte! Naopak s tímto prodejcem zeleniny jste za jedno a příslušníka odsoudíte za vše co dělá, včetně toho, že dýchá stejný vzduch, jako vy. Cítíte svou odbornost a profesionalitu o mnoho větší, protože jste přeci ve filmu a hře viděli, že vše má být jinak, než předvádí tento trumpeta v uniformě. Jeden rozdíl v tom však je zcela markantní. Policista, strážník, voják, ani hasič nebude mít potřebu cpát své rozumy, v našem příkladu, prodejci zeleniny, ani trafikantovi vedle. V opačném směru bude mít prodejce zeleniny, trafikant, i většina jejich zákazníků potřebu těmto příslušníkům své rozumy přednést a vnutit.

Když se tedy hlídka pokusila řidiče zastavit a provést zákrok, udělala to dle “odborné“ veřejnosti špatně. „Bylo to nutné?! Vždyť tím ohrozili ostatní lidi! Jsou to blázni a jsou k ničemu!“  Když by se o toto nepokusila, dočetli bychom se pravděpodobně další „odborné“ posudky typu: „Proč nezasáhli? Proč nechali zfetovaného magora jezdit po silnicích? Proč si je tedy platíme ze svých daní, když nic nedělaj?!“ Další „odborníci“ zase nadávají, proč k pronásledování použili právě VW Transporter?! Je zřejmě zbytečné vysvětlovat takovým, že když se ona protiprávnost odehraje před  vozidlem VW Transporter, že nefunguje ani žádné „morfování“ či „transformace“ z VW na Škodu Octavii, nebo nejlépe na VW Passat, či rovnou na formuli či vzducholoď. Každý další „specialista“ má poté za svou morální povinnost společnosti sdělit, že jelikož šlo o srážníky, tak je přeci zcela jasné, že chyba byla na jejich straně. Neexistuje v takovém případě jiná možnost? Ne! Občan jasně řekl!

Proto se jeví zcela zbytečné absolvovat, ať už služebně, či volnočasově, desítky kurzů, výcviků, přípravných prověrek a cvičení, když přeci stačí sedět za klávesnicí a specializovat se na vše přes internet. Na internetu totiž najdete specializační kurzy, a to od funkce polního gynekologa, až po velitele protiteroristické jednotky. Po přečtení pak víte zřejmě vše a můžete kázat postupy lépe, než kdo jiný.

Přesto však zůstanu věrný, a věřím, že nejen já, nabytým zkušenostem, létům praxe a výcvikům, které profesionálové svých oborů absolvují, stejně tak, jako zkušená posádka vozidla městské policie, která se pokusila svůj zákrok úspěšně dokončit. Práce v těchto složkách je natolik náročná, že ten, kdo nezažil a nezkusil, by se neměl pokoušet poučovat ty, kteří zažili a zkusili. A každý, kdo se cítí být natolik specializován ve směru bezpečnostní praxe, nechť oblékne uniformu, a jde to dělat lépe, než ti ostatní. Pak se může jako odborník rozhodovat, jestli zakročit,a nebo ne.

Na závěr přeji hlídce městské policie, aby toto veřejné grillování „odbornou“ veřejností pojala s velkým nadhledem. A jelikož vím, že se jedná o zkušené a profesionální strážníky s dlouholetou praxí bezpečnostních složkách, tak vím, že tomu nebude jinak. Díky jim za to, že se nezalekli a projevili snahu zákrok úspěšně dokončit. Zároveň snad raději dodám, že zeleninu mám rád, a její prodejce se budu snažit nepoučovat v oblasti jejich řemesla 😉

Inzerce