TOPlist

Policista o zákroku policie v Uherském Brodě

Byť se o policejní práci zajímám již nějaký ten rok, stále jsem pouhopouhý civilista, kterému dle mě nenáleží, aby soudil zákrok policistů v Uherském Brodě. O názor jsem však požádal svého kamaráda, který je velmi zkušeným policistou. Na kontě má několik záchran životů, několikrát ve službě střílel ze služební zbraně a samozřejmě prošel také mnoha kurzy a výcviky / cvičeními.

Záměrně policistu nebudu jmenovat. Rád bych, aby jeho názor zůstal anonymní. On sám uvádí, že není instruktorem, který by policisty cvičil, proto by byl rád, kdyby byl jeho názor brán s alespoň minimálním nadhledem.

Názor policisty:

Situaci v Uherském Brodě jsem mohl sledovat pouze živě prostřednictvím médií. Informace mám pouze zprostředkovaně, ale i přesto dle mého názoru zasahující policisté a strážníci zasáhli zcela v pořádku, a tak, jak nejlépe uměli, a jak to cítili.

Chtěl bych podotknout, že většina policistů v malých městech nemá potřebné vybavení a hlavně nemá výcvik „Active shooter“, byť s tímto byli například formou prezentace seznámeni. Někteří se možná jednou ve své kariéře takového cvičení sami účastnili. Takový výcvik se ale musí drilovat na několika modelových situacích, opakovaně. A to proto, aby se minimálně odboural stres dotyčného policisty při nadměrné a zejména psychické zátěži. Proto, aby mohl takový policista adekvátně reagovat a adekvátně rozhodnout.

Lidé si musí uvědomit, že policista, nebo takový strážník, je také jen člověk. Nemusí být na takové situace perfektně vycvičen tak, jako je to třeba v jiných, větších městech. Není to ani Chuck Norris. Každý policista, ani každý strážník, není a nikdy nebude stejný, co se týče odvahy a dalších osobních faktorů.

Zeptejte se sami sebe. Když uvidíte na ulici ležet člověka, byť například bezdomovce, kolik z vás mu pomůže, nebo alespoň zvedne telefon?

K samotné situaci, kterou jsem mohl v médiích sledovat. Operační důstojník na místo vyšle první hlídky PČR a Městské policie. Taková oznámení známe snad všichni. Když hlídka vstoupila do restaurace, začal po ní pachatel pálit. Zde chci podotknout, že pachatel měl výhodu. Policisté a strážníci nemohli přesně vědět, zda a odkud po nich bude střílet. Samozřejmě se stáhli a informovali operačního důstojníka – velmi cenné informace. Poté střežili objekt, takzvaně zakonzervovali pachatele, aby mu znemožnili volný pohyb po městě, kde by napáchal mnohem více škody. Dle směrnic a zdravého rozumu naprosto v pořádku.

Něco jiného by samozřejmě bylo, kdyby hlídka dorazila na místo ve chvíli, kdy by byl pachatel „aktivní“ a střílel by v době příjezdu hlídky po civilistech. Věřím, že by policisté okamžitě zasáhli. O dojezdových časech si pak lidé musí uvědomit, že operační důstojník vysílá na místo každou volnou hlídku, kterou má k dispozici. Na místo v tu dobu vyjely samozřejmě také zásahové jednotky. Proč nepřiletěla zásahová jednotka vrtulníkem? Osobně si myslím, že důvodem byly výpovědi svědků. Na místě bylo tou dobou ticho, pachatel byl zakonzervován v budově a nebyl tedy „aktivní“. Většina zásahových jednotek se dopravuje na místa zákroků motorovými vozidly. A věřte tomu, nebo ne, když je jakékoliv takové oznámení, kdy jsou ohroženy životy, nebo je ohroženo zdraví osob, jedou řidiči z těchto jednotek takzvaně „na krev“.

Na místě se určitě vyhodnocovaly také další faktory, jako je například počasí, dostupnost vrtulníku, poloha zásahové jednotky a tak dále. Po příjezdu na místo potřebuje Zásahová jednotka informace. Jednoduše tam tito policisté nemohou nakráčet bez předchozí přípravy. Trvá to nějaký čas. Podotýkám, že tou dobou bylo na místě stále ticho, nestřílelo se. Pro policisty ze Zásahové jednotky bylo tou dobou nejdůležitější vysvobození případných rukojmích a eliminování pachatele tak, aby nemohl nikomu ublížit.

Vzhledem k typu objektu a hornímu patru, kde se restaurace nacházela, byl zákrok z taktického hlediska velmi náročný. Nasazen byl vyjednavač. Když vyjednávání nikam nevedlo a stupňovala se agresivita pachatele, byl proveden zákrok. Tou dobou již měla Zásahová jednotka potřebné informace. Chápu, že se lidé zlobí, že zásahová jednotka nepřiletěla vrtulníkem, že policisté neopětovali palbu a stáhli se, když mají ve služebním slibu „Služební povinnosti budu plnit řádně a svědomitě a nebudu váhat při ochraně zájmů ČR nasadit i vlastní život.“ Jak se říká, po bitvě je každý generál. Na vyhodnocení situace od stolu máme minuty, hodiny, dny… Ale ti kluci měli na rozhodnutí zlomky vteřin…

Na tyto zákroky jsme do teď byli zvyklí pouze z televize a ve větších městech z výcviků. Nyní se to událo v České republice na ostro. Je to velká tragédie. Věřím, že management Policie ČR se postará o lepší připravenost policistů a lepší výbavu. Protože opatření na tuto situaci žádné neexistuje a vytvořit pravděpodobně ani nelze. Berte to prosím jako pohled obyčejného polciisty, který celou situaci sledoval v médiích.

Já děkuji policistovi za jeho názor. Rád bych poprosil naše čtenáře, aby v tuto chvíli neodsuzovali zákrok PČR. Je příliš brzy, většina z nás navíc na místě nebyla a nebyla ani v takovýchto situacích. Za redakci Policejního deníku – díky!

Inzerce