TOPlist

Naštvaní občané odborníci, policisté lemplové a podělánci z Uherského Brodu – zamyslel se vůbec někdo nad tím, jak těm klukům asi je?

Po velmi silné mediální masáži, kdy média informovala snad i o špatně spláchnutém záchodě v restauraci Družba v Uherském Brodě, přichází trocha času na zamyšlení. Na zamyšlení se nad tím, jak teď asi je po všech těch žvástech a kydání špíny řadovým klukům z Uherského Brodu.

Nechci hodnotit zákrok jako takový. Nechci se snižovat na úroveň některých médií. Všechny televize (některé více, některé méně), všechny noviny,internetové plátky a magazíny, informovaly o události v Uherském Brodě. Rázem byl z každého novináře odborník na policejní taktiku, každý televizní divák se rázem stával odborníkem na problematiku aktivního střelce. Poměrně výstižně toto popsal jediným obrázkem server Krimi Plzeň, kde je na obrázku vyobrazeno několik osob, z nichž každá by střelce zlikvidovala mnohem lépe a rychleji, než policie.

Když pomineme, že je v módě hanit cokoliv, co se týká policejní práce (Vůbec tomu nerozumím, ale je to prostě špatně. Proč? Bo policie.). Dostáváme se k tomu, že zprávy týkající se jakkoliv Uherského Brodu přinesly všem médiím čtenost a sledovanost. Lidé hltali Uherský Brod, jednu zprávu za druhým. Většina diváků televizního zpravodajství do toho dne ani nevěděla, kde Uherský Brod leží. Od toho dne už ale většina diváků pomalu věděla i to, co si dává starosta k obědu. A lidé na tyto zprávy klikali a klikali a médiím stoupala čtenost. Ani v případě Policejního deníku tomu nebylo jinak. Zpráva o střelbě v Uherském Brodě byla snad nejčtenější zprávou za poslední rok. Návštěvnost webu PD stoupla během jediného dne na svůj OSMINÁSOBEK. Byť se Policejní deník, asi jako jediný, snažil na celou věc koukat s nadhledem. Snažil se nevyřknout okamžitý ortel nad zasahujícími policisty.

Na povrch vyplouvají stále nové a nové informace. Vzpomínám si, jak média hanila zasahující policisty. Že jsou nezkušení, že vše udělali špatně. Ano, ty řadové policisty, kteří dorazili na místo, a kteří se jednoduše nechtěli nechat na místě zastřelit. V tu chvíli by měl pachatel o dvě střelné zbraně navíc (to by bylo keců v médiích, jak zase policajti udělali něco špatně, jak střelci odevzdali své zbraně a nechali ho svým zahynutím utéct i se zbraněmi do ulic města).Vzpomínám si také na nedávnou zprávu, která vyšla po všech těch tendenčních článcích, tuším na serveru TN.cz. Zpráva pojednávala o tom, že zasahující řadoví policisté se dokonce 2x odhodlali k zákroku. Bylo jim to ale, podle tvrzení serveru, zakázáno ze strany velení. Na Nově jsem (k vlastnímu překvapení) viděl v pořadu Střepiny snad jedinou opravdu objektivní a vyváženou zprávu o případu v Uherském Brodě, oproti jiným médiím.

Zkusme se vžít do kůže těch dvou policejních hlídek, které byly na místě první. Jak teď těm policistům je? Jak by bylo vám? Po takovém tlaku, po takové mediální masáži? Pokud se ukáže, že chtěli opravdu dvakrát zasáhnout, ale na druhou stranu je média označila za prakticky neschopné posery… Jak se ti kluci mohou podívat do zrcadla? Jak se mohou podívat do očí svým rodinám, do očí občanům Uherského Brodu, kteří je už teď mají za největší lemply, kafíčkáře a ulejváky. Být v jejich kůži, psychicky bych to neunesl a hodil bych si mašli. Být v jejich kůži, nevím, zda bych pro takovou společnost chtěl ještě sloužit, natož za ní položit život…

Řada pseudoodborníků a „perfektních střelců“ by jejich práci nezvládla dělat ani týden. Ale hlavně, že by útočníka Franta Flinta zneškodnil lžičkou od kafe. Takový Franta Flinta, který ve svém životě nikdy střelbu v reálu nezažil (nebavíme se o střelbě na střelnici, ani o hraní Counter Striku, bavíme se o situaci, kdy po vás střílí magor a vy musíte adekvátně v několika vteřinách zareagovat).

Pevně věřím, stejně jako Miloš Plechatý (bývalý šéf PČR Unie bezpečnostních složek), že je ještě spousta informací, které nevypluly na povrch, a které zasahující kluky očistí. Stejně jako on i já věřím, že udělali to nejlepší, co mohli.

Inzerce