TOPlist

Berounští hasiči poprvé využili novou čtyřkolku, kterou dostali počátkem prosince

Jednotka HZS Středočeského kraje ze stanice Beroun zasahovala dne 29. prosince v 11:21 hodin společně se zdravotnickou záchrannou službou u transportu zraněné osoby v těžce přístupném terénu u „Vraní skály“ v katastru obce Knížkovice.

Jednotka provedla transport zraněné osoby v nosítkách náročným terénem cca 1,5 km do vozidla zdravotnické záchranné služby. V rámci tohoto zásahu byla poprvé při „ostrém“ zásahu nasazena nová technika, kterou berounští hasiči obdrželi počátkem prosince.

Jedná se o speciální terénní vozidlo SxS tzv. „čtyřkolku“ Arctic Cat Prowler HDX 700. Toto vozidlo je určeno k nasazení buď samostatně, nebo s nákladním přívěsem. Vozidlo je mimo jiné vybaveno integrovaným elektrickým navijákem, hledacím světlometem a odnímatelnou sněhovou radlicí. Na ložnou plochu lze umístit samostatné, přenosné vysokotlaké hasicí zařízení s nádrží o objemu 250 l. Vozidlo bylo pořízeno v rámci integrovaného operačního programu Evropské unie.

Využití tohoto speciálu se předpokládá zejména při záchraně osob, transportu pacientů a materiálu z obtížně dostupných oblastí, dále hašení na místech nedostupných pro požární techniku, v rámci povodní, větrných smrští apod. Vozidlo lze využít i v případech pátrací akce po pohřešovaných osobách. Vlastní nasazení čtyřkolky u berounských profesionálních hasičů se vzhledem k členitému terénu jejich hasebního obvodu např. na cyklostezkách, skalnatých úbočích podél řeky Berounky, v bezpočtu rozlehlých chatových osad, atp. jeví jako výhodná a rychlá varianta pomoci v případech výše zmíněných mimořádných událostí.

Inzerce