TOPlist

Benešovští kriminalisté vyšetřují sérii krádeží okapů a parapetů, zloděje přistihl jeden z okradených majitel§

Benešovští kriminalisté už znají jeho jméno. Podezření padlo na třiadvacetiletého mladíka z Benešovska.

Muž by měl mít na svědomí celkem 13 případů krádeží měděných parapetů a okapových svodů z různých domů a dalších objektů ve městě. Prozatím ale nebyl obviněn, kriminalisté proti němu sbírají důkazy. Pokud by se jim jeho vina podařila prokázat, hrozil by mu za krádež a poškození cizí věci trest odnětí svobody až na dva roky.

Měděné parapety a okapové svody se v Benešově ztrácely od poloviny února do konce března letošního roku. Celková škoda se vyšplhala na více než 60 tisíc korun. V několika případech se sice pachateli krádež nepodařila, i tak ale způsobil škodu na majetku v řádu několika tisíc. Stopy po jeho řádění tak zůstaly například v ulicích Pražská, Tyršova, Poštovní, ale i na dalších místech v Benešově. Naposled se zloděj objevil poslední březnový den ve večerních hodinách v ulici Ulrichova. Měděný parapet, který tady odcizil, si už ale odsud neodnesl. Přímo na místě ho totiž přistihl majitel domu a předal policii.

Krádeže kovů jsou v naší republice bohužel dlouhodobým nešvarem. S konkrétním řešením, jak by se tomu dalo zabránit, přišlo i Ministerstvo životního prostředí. Podle vyhlášky platné od 1. března tohoto roku je totiž vykupující povinen zaplatit za kovový šrot pouze bezhotovostně, to znamená převodem na účet, anebo složenkou. Ten, kdo kov nabízí, se naopak musí prokázat občanským průkazem, anebo číslem bankovního účtu. Zda sběrny tato pravidla řádně dodržují, by měla kontrolovat Česká obchodní inspekce.

Policisté na Benešovsku se v provozovnách sběrných surovin objevují relativně často, a to proto, že zde pátrají po odcizených věcech. Pokud pojmou podezření, že věc pochází z krádeže, zajistí ji a vrátí majiteli. Někdy se ale stává, že v rámci těchto kontrol zjistí nesrovnalosti v evidencích, anebo jiné nedostatky. V takovém případě upozorní na tuto skutečnost kompetentní orgán, kterým je příslušný živnostenský úřad.

Inzerce