TOPlist

Benešovští kriminalisté odhalili další případ rozsáhlé pouliční distribuce drog

Obviněný šestatřicetiletý muž z Benešovska je prozatím vyšetřován na svobodě, za mřížemi by ale mohl strávit až 5 let.

Další drogový dealer skončil před zcela nedávnou dobou v rukou benešovských kriminalistů. Podezřívají ho totiž, že nejméně od ledna letošního roku distribuoval na území města Benešova pervitin a marihuanu. Ty si obstarával od prozatím neznámých osob na různých místech v Praze a následně je prodával dál. Pervitin v množství 0,2 g za částku 500 korun, anebo gram marihuany za 200 korun. Množství nabízených drog bylo přitom různé a od toho se lišila i cena. Některým odběratelům tyto drogy poskytoval za protislužbu, některým dokonce bezúplatně. Co neprodal, to sám spotřeboval, neboť byl pravidelným konzumentem omamných a psychotropních látek. Případů kriminalisté zadokumentovali desítky.

Dlouhodobá práce založená na sledování

Šestatřicetiletého muže z Benešovska kriminalisté nějakou dobu sledovali. Zároveň vyslýchali svědky a obstarávali další důkazy. Ty pak předložili okresnímu státnímu zástupci v Benešově, který na tomto základě vydal předchozí souhlas s jeho zadržením. To proběhlo koncem září tohoto roku přímo v Benešově na jedné z ubytoven, kde se dotyčný dlouhodobě zdržoval. Kriminalisté u něj nalezli asi 4 g pervitinu a dobrovolně jim vydal též několik desítek gramů marihuany. Poté už putoval přímo do policejní cely. Následně byl vyslechnut a obviněn z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což mu hrozí jeden až pět let za mřížemi. Prozatím je ale vyšetřován na svobodě. Policejní komisař nevylučuje, že jeho trestní stíhání rozšíří ještě o další skutky.

Letos řešili benešovští 22 případů spojených s drogami

Práce benešovských kriminalistů, specializujících se na problematiku drog, tím ale zdaleka nekončí. Omamné a psychotropní látky jsou totiž stále jedním z hlavních celospolečenských problémů, se kterým je třeba razantně bojovat. A to se jim úspěšně daří. Jen za tento rok řešili celkem 22 případů drogové trestné činnosti. V této souvislosti obvinili 26 osob, které pak skončily před soudem. Odhalili i 5 pěstíren konopí.

Skladba drog na Benešovsku je léty stejná. Největší oblibě se dlouhodobě těší pervitin a marihuana, letos poprvé ale kriminalisté řešili i distribuci heroinu. Zájem o drogy je bohužel stále velký, což potvrzuje sama praxe. Zaznamenán byl totiž nárůst drogové trestné činnosti u mladistvých a nezletilých osob, zvýšila se i obliba tzv. „polní turistiky“. Při té pachatelé pořádají doslova nájezdy na maková pole, která plení tím, že nařezávají nezralé makovice, aby z nich získali surové opium. Po jeho usušení vzniká již hotový produkt – heroin, který si buď aplikují obvyklým způsobem, anebo jej dále prodávají. V úspěšném potírání této trestné činnosti pomáhají kriminalistům velmi významnou měrou i jejich kolegové z ostatních základních útvarů na Benešovsku.

Z Rakouska si vozili sazenice konopí indického

Kriminalisté ale mají i další úspěchy. V letošním roce se jim podařilo zadokumentovat a prokázat rozsáhlou trestnou činnost na poli drogové problematiky, kterou mají na svědomí osoby z různých koutů naší republiky. Ty si jezdily nakupovat do Rakouska sazenice konopí indického, aby je pak mohly dále dopěstovávat v domácích pěstírnách a hotovou drogu následně užívat pro „vlastní“ potřebu. Tady je ale na místě zmínit, že držení jakéhokoliv množství drogy je v našich právních podmínkách nezákonné. Vždy se jedná přinejmenším o přestupek. Pokud jde konkrétně o marihuanu, v případě, že někdo pěstuje 5 a více rostlin s obsahem THC vyšším než 0,3 %, dopouští se trestného činu nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku. Legálně lze pěstovat pouze technické konopí s obsahem THC do 0,3 %, avšak výhradně za podmínky, že pěstitel je držitelem příslušné licence, kterou vydává Ministerstvo zdravotnictví.

Mravenčí práce nekončí

Potírat trestnou činnost na poli drog je nesmírně náročné, přesto policisté v této snaze neustávají. Prověřují všechny poznatky, o kterých se dozví, nebo které jim oznámí veřejnost, provádějí celou řadu bezpečnostně preventivních opatření, která jsou zacílena na vytipované objekty či lokality. Všech 26 obviněných osob, které policie v loňském roce trestně stíhala, skončilo před soudem, od kterého nakonec odešlo s podmíněnými, ale i nepodmíněnými tresty. Samostatnou kapitolou jsou potom řidiči motorových vozidel, pro které platí absolutní zákaz požívání alkoholu a dalších drog při řízení. I na ty se policisté při kontrolách soustavně zaměřují. A v tomto nastaveném trendu budou pokračovat i nadále.

por. Bc. Eva Stulíková

Inzerce