TOPlist

Aktivisté chtěli obsadit bývalou kliniku na Žižkově, v protiprávním jednání jim zabránila policie

Zhruba 700 aktivistů se v sobotu odpoledne sešlo na Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Lidé tam demonstrovali za aktivisty, kteří obsadili opuštěnou bývalou kliniku na pražském Žižkově. Tyto aktivisty před několika dny vyzvala policie, aby na žádost majitele objektu prostory kliniky opustili. Ve chvíli, kdy někteří z nich neuposlechli výzev policistů, byli zajištěni.

Stovky lidí se po demonstraci vydaly v průvodu právě k budově bývalé kliniky v Jeseniově ulici, kde následně část z nich násilně vnikla do tohoto objektu, který si již předtím majitel zabezpečil.

Na řadu přišli policisté z místního oddělení a antikonfliktního týmu. Ti se vydali dovnitř objektu, aby zákonně vyzvali několik osob, které se v objektu v daný moment nacházely. Všechny tyto osoby po zákonných výzvách objekt opustily, aniž by bylo zapotřebí ze strany policie užít donucovacích prostředků.

Ve chvíli, kdy policisté z SPJ Praha chtěli vymezit prostor pro příchod zástupců majitele a řemeslníků, kteří by objekt znovu zajistili, došlo ze strany squaterů a aktivistů ke strkanici. Nutno podotknout, že bylo možno vidět například jednoho z účastníků, který nohou kopl do psa…

Policisté pro neuposlechnutí výzvy úřední osoby zajistili jednoho muže. V průběhu odvádění této osoby do cely ve služebním voze PČR došlo ze strany squaterů a aktivistů ještě k několika drobným strkanicím.

Policisté museli vyzvat také maminku s kočárkem, ve kterém bylo malé dítě, aby opustila tento prostor, protože vystavovala své dítě v nebezpečí. Žena nicméně policistům odvětila, že ona se chce koukat, načež vytáhla fotoaparát a začala si celou situaci fotit. Každému je jistě jasné, že taková žena by pak byla první, kdo by „brečel“, že došlo k újmě na zdraví buď u ní, nebo u jejího dítěte. Nicméně na tento fakt ji upozornil nejen policista z SPJ Praha, ale také policisté z Antikonfliktního týmu. Až po několika vyzváních žena odešla opodál.

Zajištěný muž byl převezen na policejní oddělení. Několik účastníků demonstrace si přivolalo záchrannou službu s tím, že utrpěli zranění vlivem násilného chování policistů… Několik osob z řad aktivistů se záměrně vydávalo za novináře různých médií. Mimo jiné byl k vidění muž v reflexní PRESS vestě, který hovořil s policistou a následně odcházel se slovy „to jsem moc rád, že jste mi to řekl, mám to celé nahrané, to se bude hodit“.

Inzerce