TOPlist

Příběhy bezdomovců pražské strážníky nenechávají chladné

To, že strážníci nejsou jen lidé zastupující represi, dokazuje další příběh. Tentokrát podali pomocnou ruku muži bez domova, kterého osobně znají a vědí o něm, že dlouhodobě žije na ulici. Vědí také, že o bydlení nepřišel vlastním zaviněním, nikdy se nedopustil žádného protiprávního jednání a hledá si práci, aby se mohl zase začlenit do společnosti.

Okradli ho i o to málo, co měl

Na začátku strážníci z Prahy 7 jeli prověřit jen oznámení na linku tísňového volání 156. Oznamovatel uvedl, že se na Letenském náměstí pohybuje muž, který tlačí kontejner. Hlídka městské policie na místě opravdu spatřila muže, který tlačil modrý plastový kontejner, který slouží jako sběrové místo pro odkládání papíru. Strážníci jim dobře známého muže oslovili a zeptali se ho, proč kontejner odváží. Muž jim sdělil, že byl okraden neznámými muži, kteří mu sebrali všechny peníze, které měl u sebe. Dále jim řekl, že už přes týden nejedl, že je mu strašná zima, nechtěl krást, a proto chtěl kontejner s papírem odtlačit do sběru, aby získal nějaké peníze. Pak se rozplakal a řekl, že teď nemá žádné peníze a tím pádem ani možnost se najíst.

Strážníci mu pomohli odtlačit kontejner na původní místo do Čechovy ulice. Vysvětlili mu, že toto jeho počínání je protiprávní. Jednapadesátiletý muž uznal, že se nechoval správně. Protože se dosud vždy choval slušně, celý přestupek s ním strážníci vyřešili domluvou. Při tom se jim muž svěřil, že by rád pracoval, aby nemusel žít na ulici, že je vyučený elektromechanik, ale je nemocný, tak nemůže vykonávat těžkou fyzickou práci. Zatím mu byly vždy nabídnuty jen výkopové práce.

Strážníci oslovili Armádu spásy

Strážníci zkontaktovali pracovníky Armády spásy, popsali jim celou situaci, poté naložili muže do služebního auta a převezli ho do sídla Armády spásy. Sociální pracovnice jim slíbila, že se o něj postarají a pokusí se mu pomoci. O několik hodin později strážníci muže znovu potkali, on jim poděkoval za pomoc a slíbil, že udělá vše, tak jak mu poradila sociální pracovnice.

Pražští strážníci takto každý rok podají pomocnou ruku mnoha lidem bez domova. Pravidelně spolupracují s Centrem sociálních služeb Praha, Armádou spásy a dalšími provozovateli, kteří poskytují sociální služby pro osoby bez přístřeší. V případě, že lidé bez domova odmítnou ubytování v těchto zařízeních, a to z jakýchkoli důvod, chodí je strážníci pravidelně v mrazivých dnech a hlavně nocích kontrolovat, aby neumrzli. Často jim nosí i čaj na zahřátí. V případě nutnosti jim zavolají potřebnou pomoc.

Irena Seifertová

Inzerce