TOPlist

19letý mladík ujížděl policistům z SPJ, jednoho z policistů srazil, naboural také služební vozidlo PČR

V úterý 13. ledna v nočních hodinách policisté speciální pořádkové jednotky ve Frýdku-Místku v rámci kontroly bezpečnosti silničního provozu zastavovali řidiče osobního vozidla. Muž na výzvy dávané zřetelně modrým světlem, nápisem STOP a zvukovým signálem nereagoval, naopak pokračoval v jízdě zvýšenou rychlostí.

Během pronásledování se vozidlo pohybovalo velice agresivně, řidič ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Po několika minutách policisté pronásledovaného dostihli a služebním vozem mu zablokovali cestu. Řidič zacouval až k za ním stojícímu automobilu a poté se prudce rozjel vpřed. V tu chvíli se k vozu přibližovali policisté. Rozjetým automobilem na jednoho z nich najel, narazil do služebního vozu tvořícího zátaras, přejel přes levý patník a travnatý pás a ujel. Sražený policista zůstal ležet na zemi. Jeho kolega mu okamžitě poskytl první pomoc, přivolal zdravotnickou záchrannou službu a o události vyrozuměl operační středisko.

Po vozidle bylo neprodleně vyhlášeno pátrání, do kterého se zapojily další hlídky speciální pořádkové jednotky a policisté obvodního oddělení Frýdek-Místek. Právě jedna z jejich hlídek po necelých dvou hodinách popisované vozidlo vypátrala. Řidič znovu na výzvy nezastavil a čelně narazil do policejního vozidla. Zůstal sedět v autě, na výzvy policistů k opuštění vozidla nereagoval a začal couvat. Tentokrát jeho jízdu zabrzdil patník. Vyběhl z auta a pokusil se utéct, což se mu nepodařilo. Policisté jej po několikaminutovém pronásledování zadrželi. Z chování mladého muže policisté usoudili, že by mohl být ovlivněn návykovou látkou. Přesto, že zkoušku na přítomnost alkoholu a drog na místě odmítl, odvezli jej na protialkoholní záchytnou stanici. Zde se potvrdilo, že předvídali správně. Řidiči naměřili téměř 2,6 promile alkoholu.

Ve středu ráno byl mladý muž ze záchytné stanice převezen na policejní služebnu ve Frýdku – Místku k dalším procesním úkonům. Policisté zjistili, že na kontrolu reagoval obdobně také v noci ze soboty na neděli (z 10. na 11. ledna) Také řídil pod vlivem alkoholu, ujížděl policejní hlídce, poškodil služební vozidlo a pokusil se o útěk. Včera odpoledne kriminalisté teprve devatenáctiletého mladíka obvinili ze spáchání dvou trestných činů, a to ohrožení pod vlivem návykové látky a násilí proti úřední osobě. Vzhledem k okolnostem, a to zejména k opakování trestné činnosti mladého muže, podají kriminalisté státnímu zástupci podnět k návrhu na vzetí do vazby.

Jen díky perfektní spolupráci všech složek, které se na noční akci podíleli, byl mladý muž, který ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu nejen nebezpečnou jízdou, ale také řízením pod vlivem alkoholu, v krátkém čase zadržen. Bylo jen dílem náhody, že ani o víkendu a ani včera v noci nezpůsobil daleko větší újmu, ať již na majetku, zdraví nebo dokonce životě. Policista, kterého srazil, je v pracovní neschopnosti a doba léčení zatím nebyla stanovena. V případech, kdy řidiči na znamení nezastaví, ujíždějí a dokonce najíždějí na zakročující policisty, budeme navrhovat co nejpřísnější postih, který zákon umožňuje.

Inzerce