TOPlist

VIDEO: Kriminalisté dopadli sériového lupiče z Prahy

Kriminalisté dopadli zkušené recidivisty v podmínce. Hlavní aktér má na svědomí dvanáct loupeží.

Detektivové z pražské Palmovky, ve spolupráci s kolegy z dalších policejních obvodů, pracovali od listopadu loňského roku po neznámém lupiči, který měl na svědomí nejprve večerní přepadení večerky v Čerchovské ulici na Praze 2, ovšem počet loupeží provedených podobným způsobem se navyšoval a kriminalisté tak po dalších spáchaných skutcích zjistili, že hledají sériového lupiče. Neznámý muž podobného popisu přepadával různými způsoby nejenom večerky, ale i bary, herny, restaurace nebo dokonce i prodejnu s erotickým zbožím. Většinou si maskoval obličej šálou nebo bundou a pod pohrůžkou použití zbraně a fyzickou likvidací požadoval tržbu. Obsluha v obavě o svůj život vydala pár tisícikorun a muž pak zmizel.

Ovšem 13. ledna kolem páté hodiny ráno se mu přepadení v Breitcetlově ulici na Černém Mostě nevydařilo a při loupeži ho zadržela ostraha herny. Když totiž namířil na obsluhu zbraň, žena mu nejprve vydala kasírtašku s tržbou a poté zmáčkla tísňové tlačítko, kterým přivolala ostrahu. Pracovník ostrahy pak zastihl podezřelého lupiče před hlavním vchodem, ovšem ten se otočil, namířil na něj plynovou zbraň a několikrát stiskl spoušť. K výstřelu však nedošlo a ostraha mu tak vyrazila zbraň z ruky teleskopickým obuškem a zadržel ho do příjezdu policejní hlídky.

Policisté převezli podezřelého na služebnu, kde si ho převzali kriminalisté z třetího policejního obvodu a vzhledem k tomu, že se jedná o rozsáhlou sérii případů, spis nakonec skončil v rukou detektivů z krajského ředitelství v Kongresové ulici. Kriminalisté rovněž zadrželi i jeho pětatřicetiletého komplice, který v jednom pouze hlídal okolí při loupeži a skutku se tak aktivně účastnil.

Detektivové v policejních evidencích a z rejstříků trestů zadržených pak zjistili, že se jedná o zkušené recidivisty, kteří už strávili několik let ve vězení. Hlavní podezřelý (1965) skončil ve vězení už v roce 1985 za majetkovou a násilnou trestnou činnost, celkem pětkrát byl soudně trestaný a brány věznice opustil v září roku 2013. Až do roku 2018 mu pak soud uložil podmínku. Liberečtí kriminalisté dokonce v roce 1997 podezřívali tohoto recidivistu z vraždy veřejného činitele, případ ale nakonec v roce 1998 odložili s tím, že skutku se dopustil neznámý pachatel. Jeho komplic byl od roku 1996 devětkrát soudně trestaný, rovněž za majetkovou a násilnou trestnou činnost.

Osmačtyřicetiletý muž kriminalistům po zadržení sdělil: „Netušil jsem, že ten den končí moje trestná činnost, kterou s odstupem času spatřuji nejenom jako špatnou, ale jako naprostou vlastní debilitu a neschopnost žít životem na svobodě.“ Detektivům pak při výslechu řekl, že je uživatelem pervitinu a hraje na výherních automatech.

Oba zadržení si od vyšetřovatele vyslechli obvinění ze spáchání trestného činu loupeže, za což jim hrozí až desetileté vězení. Oba obvinění nakonec skončili ve vazební věznici.


[tiskovka]por. Bc. Jana Rösslerová
tisková mluvčí PČR
VIDEO: PČR[/tiskovka]

Inzerce