TOPlist

Strážníci z operativního oddílu byli oceněni za statečnost, ze zakouřeného domu zachránili muže v bězvědomí

Strážníci Městské policie Ostrava Ladislav Kita a Ondřej Linhart převzali z rukou primátora města Ostravy ocenění za statečnost.

Dne 17. července 2015 přijal operátor tísňové linky oznámení muže z Moravské Ostravy, který si všiml, že z okna sousedního bytu vychází kouř. On sám se snažil na souseda dozvonit, ale bez úspěchu. Byl si však jistý, že v bytě někdo je. Strážníci po příjezdu na místo zjistili, že oznámení se zakládá na pravdě. V celém domě byl cítit kouř a v bytě, odkud se kouř valil přes okno, se svítilo. Také oni se pokoušeli na uživatele bytu dozvonit, ale marně. Přivolali proto hasiče a s ohledem na možné ohrožení života osob v bytě za použití násilí otevřeli dveře.

Celý byt byl hustě zakouřený, v kuchyni na sporáku stál hořící hrnec. Ten strážníci odsunuli do dřezu a polili vodou. Pak otevřeli v bytě okna a prošli všechny místnosti, aby zjistili, zda se v bytě někdo nenachází. Až v poslední místnosti spatřili ležícího 44letého muže. Dýchal, ale byl v bezvědomí. Ihned proto přivolali sanitku. Ještě před příjezdem lékaře se strážníkům podařilo muže probrat. Byl však zmatený a dezorientovaný. Po příjezdu sanitky si muže převzal do péče lékař, vzápětí dorazili hasiči.

Muž byl odvezen do nemocnice a strážníci ještě zkontaktovali ostatní nájemníky. Vysvětlili jim, k čemu v domě došlo a že byl z bezpečnostních důvodů dočasně uzavřen přívod plynu. Otevřen byl znovu poté, co byla provedena kontrola všech plynových spotřebičů v domě.

Svým jednáním strážníci prokázali vysokou odvahu, rozhodnost a morální kvality. Dali veřejnosti signál, že městská policie je tady pro občany a že dobře vyškolení strážníci jsou kdykoli připraveni podat jim pomocnou ruku.

Stužka Za statečnost je udělována od roku 2005 strážníkům, kteří prokázali zvláštní statečnost a obětavost při plnění pracovních úkolů nebo za jiné projevy statečnosti a odvahy. Toto ocenění dosud obdrželo 8 strážníků (nynější ocenění jsou 9. a 10. strážníkem v pořadí oceněných).

Ocenění strážníci jsou zařazeni v hlídkové skupině u operativního oddílu.

Inzerce