TOPlist

Policistům z OHS Ostrava se pokoušel ujet řidič se zákazem řízení a pod vlivem drog, marně

Další řidič se pokusil ujet hlídce ostravského oddělení hlídkové služby. Z titulku vyplývá, že mužův pokus o únik policistům byl marný. Jak bylo později zjištěno, příčinou předmětného jednání byl zákaz řízení motorových vozidel i pravděpodobné ovlivnění návykovou látkou. Orientační zkouška k přítomnosti drog byla totiž pozitivní. Navíc to nebyl zdaleka první kontakt podezřelého s policisty…

Dne 8. 9. 2015 po 20 hodině zareagoval řidič vozu zn. Lancia po spatření hlídky na ulici Varenská zrychlením a z místa počal ujíždět. Řidič projel ulicemi Ostravy, načež nezvládl řízení vozu v zatáčce a havaroval do příkopu v prostoru křižovatky 17. listopadu a Ostravská. 34letý muž byl policisty zadržen. Ve voze s řidičem cestoval 42letý spolujezdec, který řidiče opakovaně žádal, aby zastavil a umožnil mu vystoupení z vozu, což řidič akceptovat neměl. Spolujezdec měl proto v určitém okamžiku z vozidla vyskočit a při pádu na vozovku došlo ke zranění rukou. Poškozený byl ošetřen lékařem, doba léčení není dosud specifikována.

Při kontrole bylo dále zjištěno, že muži soudy uložily zákaz řízení motorových vozidel opakovaně, aktuální jsou rovnou dva rozsudky soudu, kterými byl muž uznán vinným pro přečiny maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Oběma rozsudky byl odsouzen jak k trestu obecně prospěšných prací i zákazu řízení motorových vozidel (soud uložil muži zákaz řízení vozidel do října roku 2017). Orientační zkouška řidiče k přítomnosti drog byla pozitivní v látce amphetamin a methamphetamin.

Popsaným však výčet protiprávního jednání muže nekončí. Dva dny před definovanou situací ujíždění hlídce, dne 6. 9. 2015 po 10 hodině, řídil muž z obce Krmelín do obce Stará Ves nad Ondřejnicí rovněž vůz zn. Lancia. Hlídka dopravní policie Frýdek-Místek vůz zastavila, neboť řidič neměl respektovat dovolenou rychlost maximálně 50 km/h a byla zjištěna hodnota 65 km/h. Při orientační detekci drog byla zjištěna pozitivní reakce látky amphetamin a dále policisté rovněž zjistili shora uvedená fakta k uloženým zákazům řízení.

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 34letého muže pro přečiny maření výkonu úředního rozhodnutí a omezování osobní svobody. Policista rovněž učinil podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Muž byl totiž v předchozích měsících stíhán pro obdobné protiprávní jednání. Konkrétněji se jednalo o skutky neoprávněného užívání cizí věci a ohrožení pod vlivem návykové látky i maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání v březnu, dále pro přečiny maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání v červenci a srpnu roku 2015 (všechny tři věci nyní již v gesci státního zastupitelství). Policejní komisař též zajistil předmětné vozidlo. Soud obviněného do vazby vzal.

Za další trestní jednání byl přitom muž odsouzen v předchozích letech.

Podezřelý doznal, že hlídce ujížděl proto, aby jej nedostihla. Uvedl rovněž, že neumožnil vystoupit spolujezdci, ačkoliv ten jej o to žádal. „Netajil“ ani užití „lajny“ pervitinu téhož dne. Sdělil rovněž, že o skutečnosti zákazu řízení ví, leč spoléhal na fakt, že jej policisté „nechytnou.“

Inzerce