TOPlist

Policejní prezident představil vzory nových policejních uniforem

Policejní prezident brig. gen. Mgr. Tomáš Tuhý v úterý představil vzory nových policejních uniforem. Pracovní skupina, která se tímto tématem zabývala několik měsíců, kladla důraz zejména na efektivnější rozlišení stejnokrojů, lepší technické a materiálové provedení a do jisté míry také návrat k tradicím. Současnou výstroj policisté často a oprávněně kritizovali, nebyli spokojeni zejména s použitým materiálem, velikostmi nebo rezavějícími zipy.

Nová koncepce vystrojování policistů by tedy měla více vyhovovat potřebám výkonu služby, odlišný bude stejnokroj užívaný v přímém výkonu služby od uniforem nošených při úředních, oficiálních a slavnostních příležitostech. Nově zaváděné prvky policejní výstroje budou z kvalitních a moderních látek. Dosavadní výstrojní součástky projdou modernizací, jejímž účelem je zlepšení materiálového složení, modernizace střihu a zefektivnění technických vlastností. „Každý policista si tak bude moci zvolit výstrojní součástky, které nejlépe vyhovují jeho konkrétním potřebám na výkon služby a splňují i jeho představy po stránce kvality zpracování a použitých materiálů,“ uvedl policejní prezident.

Nová symbolika čerpá především z prvorepublikových tradic. Zavedena bude nová pokrývka hlavy tzv. lodička, doplněny budou také decentní červené prvky – lemovky, užívané od 19. století až do 90. let století dvacátého. Historickým tradicím bude plně odpovídat i nové hodnostní označení policistů -ve stříbrné barvě pro praporčické, ve zlaté pro důstojnické hodnosti. Toto hodnostní rozlišení bylo dosud zavedeno u všech vyspělých zahraničních bezpečnostních sborů s výjimkou Policie České republiky.

V neposlední řadě také počítáme se zavedením nových ochranných prostředků pro policisty, jako jsou jednotné sluneční brýle, ochranné neprořezatelné rukavice a taktická reflexní vesta pro dopravní policii.

Od ledna 2015 se začne zkoušet tisíc kusů nové policejní výstroje. „Pokud se osvědčí a budeme mít od policistů kladnou zpětnou vazbu, vypíšeme výběrové řízení na další dodávky potřebné k celkové obměně policejních uniforem,“ uzavřel policejní prezident.

Inzerce