TOPlist

Olomoučtí policisté preventivně poučili chataře

chata 4

S přicházejícím pěkným počasím se mnoho chatařů a zahrádkářů vrací na svá chatoviště a rekreační objekty. Většina majitelů těchto objektů si své chaty na podzim zabezpečila a na jaře se vrací, aby zde trávili volné chvíle.

Jak chránit majetek

Ve středu 13. dubna 2016 v odpoledních hodinách se policisté z obvodního oddělení Olomouc 4 a psovod se psem z oddělení služební kynologie zaměřili na kontrolu chatových oblastí. Cílem preventivní akce bylo informovat chataře, jak ochránit svůj majetek. Policisté zkontrolovali v chatových oblastech na ul. J. Glazarové na okraji Olomouce a v katastru obcí Křelov a Chomoutov celkem 45 chat a jiných rekreačních objektů. Rady policistů si se zájmen vyslechlo na dvě desítky chatařů. Hlídky zanechávali na dveřích či oknech objektů kontrolní lístek, jehož součástí jsou také cenné rady.

Majitelé rekreačních objektů by měli ve vlastním zájmu dodržovat minimálně tato základní preventivní opatření:

– zajistit vchodové dveře, garážové vrata a okna. Zde je důležité nezapomenout na okna střešní a sklepní. Okna je vhodné opatřit okenicemi nebo mřížemi.

– použít kvalitní zámkové systémy, které odolají mechanickému poškození.

– nenechávat volně odložené nářadí, které by pachatel mohl použít k útoku na jejich rekreační objekt.

– nenechávat přes zimní období v rekreačním objektu cennější věci.

– pro případ vloupání si pořídit fotodokumentaci věcí a elektronických přístrojů.

– nezveřejňovat na sociálních sítích místo chaty a informace o jejich nepřítomnosti v rekreačním zařízení, taktéž se nechlubit majetkem uloženým v objektu.

Důležité jsou dobré vztahy

Občané si musí také uvědomit, že minimalizovat riziko vloupání do objektu je možné tam, kde majitelé nemovitostí nejen kladou důraz na zabezpečení svého majetku, ale mají mezi sebou také dobré vztahy. To znamená, že všímavost a včasné upozornění na linku 158 nebo nejbližšího policejního útvaru může sehrát důležitou roli při ochraně Vašeho majetku.

V případě, že se stanete obětí této trestné činnosti, nevstupujte na místo činu do příjezdu policejní hlídky. Váš pohyb nebo úklid ve vyloupené chatě by mohl narušit stopy, které pachatel na místě zanechal.

por. Mgr. Pavla Štenclová

Ilustrační foto

Inzerce