TOPlist

FOTO: Řidič pozor, není značka, jako značka

V poslední době se množí případy, kdy čeští občané dováží auta z Německa v rozporu se zákonem. Za to jim hrozí, že přijdou o řidičák.

Jen za poslední měsíc řešili policisté pohotovostní motorizované jednotky přibližně dvacet případů, kdy čeští občané dováželi do vlasti auta z Německa, opatřená převozní registrační značkou se žlutým pruhem. Z pohledu zákona ale vlastně auta přiváží bez řádné registrace. A oč vlastně jde? Při koupi vozidla vybavují němečtí prodejci auta takzvaně převozní značkou, avšak se žlutým pruhem na pravé straně, kde je zároveň vyznačena platnost této značky.

A právě v tom je zakopaný pes. Tato značka se žlutým pruhem má totiž svou platnost omezenou pouze na území Německa. Proto, pokud vozidlo opatřené takovouto krátkodobou převozní značkou přejede hranice do České republiky, stává se z něj na našem území, dle litery zákona, vlastně auto bez řádné registrace. Takové auto proto není možné po našich komunikacích transportovat takzvaně po vlastní ose, ale pouze například na takzvaném podvalníku. Aby řidič zakoupeného vozu neporušoval zákon, musel by mít na autě převozní registrační značku, avšak s pruhem červené barvy, kterou ale nevydávají prodejci v bazarech, ale německé úřady.

Bohužel nejsou naši občané prodejci ojetin o této skutečnosti informováni, a oprávněně se domnívají, že mají vše v pořádku. O to víc jsou šokováni, když se při silniční kontrole na našem území od policistů dozví, že se dopouští takzvaně správního deliktu. Za ten jim hrozí ve správním řízení sankce ve výši 5 – 10 tisíc korun a odebrání řidičského průkazu na 6 – 12 měsíců.

no images were found


[tiskovka]por. Mgr. Tomáš Hulan
tiskový mluvčí PČR
FOTO: PČR[/tiskovka]

Inzerce