TOPlist

FOTO: Kriminalistům se podařilo rozbít polský gang

Kriminalistům druhého policejního obvodu se na konci roku 2013 podařilo rozkrýt a zadržet přímo při činu organizovanou skupinu čtyř mužů polské národnosti, kteří okrádali nic netušící cestující na pražském hlavním nádraží. Jednalo se o muže ve věku kolem čtyřiceti let, jednomu z nich však bylo dokonce třiašedesát.

Do Prahy začala skupina najíždět na začátku listopadu loňského roku a to v pravidelných intervalech od čtvrtka do neděle. Po příjezdu do Prahy se muži ubytovali v hotelu v Praze 9. Na recepci vždy záměrně komolili svá jména nebo čísla občanských průkazů, aby nebyla odhalena jejich pravá totožnost. V ranních hodinách se pak všichni vydali na hlavní nádraží. Každý z nich měl své zavazadlo, aby vypadali jako turisté. Do kufru si s sebou přibalili náhradní oblečení, aby se mohli i několikrát za den převléknout a nevzbuzovali pozornost okolí.

Na nádraží pak měli dokonale rozdělené role. Když se do stanice blížil mezinárodní vlak, rozmístili se odděleně po nástupišti a předstírali, že k sobě nepatří. Mezitím si však tipovali svojí potencionální oběť. Zaměřovali se především na cizince, kteří již cestovali z České republiky pryč. V momentě příjezdu vlaku už měli vybranou osobu, kterou okradou. Ve chvíli, kdy vlak zastavil a cestující chtěl nastoupit, jeden z pachatelů ho předběhl a ochotně se nabídl, že mu pomůže s kufrem. Při nakládání zavazadla pak úmyslně zdržoval a vytvořil tak tlačenici, čehož využil druhý z pachatelů, přes ruku si přehodil šálu a stihl tak v mžiku prohledat kapsy a příruční zavazadlo nic netušícího člověka. Poslední dva zloději kryli „kolegy“ vlastním tělem a tlačili se na právě okrádanou osobu.

Po krádeži nastoupili do vlaku spolu s ostatními cestujícími a vzápětí z něj vybíhali ven. Takovou rutinu zvládli zopakovat i třikrát za odpoledne. Krádežemi si zloději přišli na stovky tisíc korun. V jednom případě dokonce ukradli ženě z Rakouska tašku, ve které měla šperky v hodnotě téměř tři sta tisíc korun.

Kriminalisté však na základě několika nahlášených krádeží s podobným scénářem, začali trestnou činnost skupiny rozkrývat a netrvalo dlouho a polskou organizovanou skupinu zadrželi.

Z policejních databází se pak kriminalisté dozvěděli, že muži měli v minulosti uložen trest zákazu pobytu na území České republiky a to z důvodu páchání majetkové trestné činnosti. Jakmile jim však trest skončil, okamžitě do ČR přicestovali zpět a pokračovali v krádežích.

Pachatelé jsou obviněni z trestných činů krádeže a neoprávněného opatření platebního prostředku, za což jim hrozí, zejména s přihlédnutím k tomu, že trestnou činnost páchali jako organizovaná skupina, až osmiletý trest odnětí svobody. V současné době jsou všichni čtyři ve vazbě a čekají na soud.

Kriminalisté touto cestou žádají širokou veřejnost a případné další poškozené, kteří se domnívají, že je okradla právě tato skupinka mužů, aby se ihned přihlásili na jakékoliv služebně Policie ČR nebo na tísňovou linku 158.

no images were found


[tiskovka]por. Mgr. Hana Jeřábková, DiS.
tisková mluvčí PČR
FOTO: PČR[/tiskovka]

Inzerce