Zpráva


POZOR: Nebezpečný počítačový vir se šíří internetem

14. Leden 2013 MrK

Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality, kteří se zabývají i kriminalistou počítačovou, upozorňují na vir, který se na monitorech počítačů zobrazuje jako hlášení pod hlavičkou Policie ČR.

Při surfování na internetu se Vám najednou objeví na monitoru hlášení, které je psáno krkolomnou češtinou, ale působí jako hlášení od Policie ČR, kde je uvedeno, že jste se dopustili protiprávního jednání a porušil například autorská práva. Vir počítač zablokuje a v textu nabízí, že pokud zaplatíte pokutu ve výši dvou či tří tisíc korun, vše bude vyřešeno. Pokud nezaplatíte, zahájí se proti vám trestní řízení.

Jde o naprostou hloupost a fiktivní hlášení, pokud by se Vám tento text na monitoru objevil, v žádném případě nic neplaťte a pokuste se obnovit nastavení počítače přes nouzový režim či kontaktujte IT specialisty.

V pátek 11. ledna 2013 přijali policisté oznámení od muže z Písecka, kterému se právě toto stalo. Muž surfoval po internetu, když se mu na monitoru objevil text, že navštívil stránky s nelegálním obsahem a má zaplatit pokutu ve výši 3 000 korun. Muž se zalekl, a dle návodu částku poslal. Počítač se ovšem ani po zaplacení neodblokoval. Muž pojal podezření, že jde o podvod a oznámil vše policistům.

Kerberos AD

Zprávy podle krajů


Clickable Czech Republic Map MSK ZLK OLK JHM PAK VYS JHC PHA STC plk KHK LBK ULK KVK

SMS HOTLINE


SMS604 364 384

WhatsApp604 364 384

Pátrání po osobách


Inzerce


  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Elektronický magazín


Policejní Týdeník každou středu do Vaších schránek.

Partneři webu


Kerberos
Paracord shop
LION
UNCS
RENTDREAM
TOPlist